NAIROBI. Medzinárodný trestný tribunál OSN pre Rwandu (ICTR) dnes uznal bývalého armádneho plukovníka Theonestea Bagosoru vinným z genocídy a odsúdil ho na doživotný trest.
"Plukovník Bagosora je vinný z genocídy, zločinov proti ľudskosti a vojnových zločinov," uviedol súd.
Tribunál so sídlom v tanzánijskom meste Arusha obvinil Bagosoru (67), že mal pod kontrolou jednotky a milície Hutuov, ktorí zmasakrovali približne 800.000 menšinových Tutsiov, ako aj umiernených Hutuov počas občianskej vojny v roku 1994.
ICTR vo verdikte uviedol, že Bagosora odišiel z mierových rokovaní v Tanzánii s tým, že sa vracia do Rwandy "pripraviť apokalypsu". Podľa obžaloby Bagorosa, bývalý riaditeľ kabinetu v rámci ministerstva obrany, prevzal kontrolu nad vojenskými a politickými záležitosťami v Rwande po tom, čo zostrelili lietadlo vtedajšieho prezidenta Juvenala Habyarimana.
Tribunál dnes tiež odsúdil obchodníka a Habyarimanovho švagra Protaisa Zigiranyiraza, známeho ako "Monsieur Z", na 20 rokov väzenia.
VOJNA
V roku 1990 vtrhli rebeli z Rwandského vlasteneckého frontu (RPF), v ktorom dominovali Tutsiovia, zo susednej Ugandy do severnej Rwandy. Úspech RPF prinútil vtedajšieho prezidenta Juvenala Habyarimanu z kmeňa Hutuov, aby urýchlil politické reformy.
V auguste 1993 podpísali Rwanda a RPF dohodu o skončení občianskej vojny, ktorá obsahovala deľbu moci a povolenie návratu utečencov. Prezident Habyarimana však dohodu plnil pomaly a dočasná vláda zlyhala.
PODNET
Habyarimana spolu s prezidentom susedného Burundi Cyprienom Ntaryamirom 6. apríla 1994 prišli o život pri raketovom útoku na ich lietadlo.
Na druhý deň zavraždila prezidentská ochranka umiernenú premiérku Agathe Uwilingiwimanaovú, ktorá sa pokúsila upokojiť situáciu.
GENOCÍDA
Smrť rwandského prezidenta vyvolala 100-dňové orgie násilia, ktoré vykonávali najmä Hutuovia na kmeni Tutsiov a umiernených Hutuoch. O život prišlo 800.000 ľudí. Mnoho z nich zmasakrovali mačetami milície, ktoré boli známe pod názvom Interahamwe.
RPF postupoval a získal kontrolu nad Rwandou po tom, čo vyhnal do exilu do Burundi, Tanzánie a Konžskej demokratickej republiky (KDR) 40-tisícovú armádu Hutuov spolu s viac ako dvoma miliónmi civilistov
V júli 1994 zložila prísahu nová vláda. Prezidentom sa stal Pasteur Bizimungu z kmeňa Hutuov a viceprezidentom veliteľ RPF Paul Kagame. Toho v apríli 2000 zvolili za hlavu štátu.
PROCESY:
V decembri 1996 sa začal prvý proces ohľadne genocídy v Rwande na pôde Medzinárodného trestného tribunálu OSN pre Rwandu (ICTR).
REGIONÁLNE NÁSLEDKY
Rwandské jednotky v 90. rokoch dvakrát vtrhli do Konga, aby prenasledovali vykonávateľov genocídy. Konflikt v Kongu si od roku 1998 pravdepodobne vyžiadal viac ako päť miliónov obetí, ktoré prišli o život najme kvôli hladu a chorobám.
V genocíde v Rwande majú svoje korene aj súčasné boje vo východnom Kongu medzi generálom Laurentom Nkundom z kmeňa Tutsiov proti konžskej armáde a milíciám.
Nkunda a Rwanďania obviňujú Kinshasu z podpory rebelov z kmeňa Hutu, ktorí sú pozostatkami milícií Interahamwe. Kongo zas obviňuje Rwandu z podpory Nkundovi.