MOSKVA. Ruské ľudskoprávne organizácie v stredu kritizovali vládny návrh zákona rozširujúceho definíciu vlastizrady s tým, že nová legislatíva umožní vláde označiť svojich kritikov za zradcov.
Ljudmila Alexejevová, šéfka moskovskej Helsinskej skupiny, a Svetlana Gannuškinová, šéfka hnutia Občianska pomoc, vo vyhlásení uviedli, že prijatie zákona by znamenalo návrat k súdnemu systému z čias sovietskeho diktátora Stalina. Protivládna činnosť bola vtedy považovaná za zločin.
Ruská vláda predložila v piatok parlamentu návrh zákona, ktorý rozširuje definíciu vlastizrady a špionáže. Tento zločin má podľa nového zahŕňať nielen činy proti národnej bezpečnosti, ale aj proti ústavnému poriadku či celistvosti štátu.
Návrh zákona hovorí, že vlastizrada je "skutok proti bezpečnosti Ruskej federácie vrátane jej ústavného poriadku, suverenity, územnej a štátnej celistvosti". Podľa návrhu sa vlastizrade rovná aj "poskytovanie finančnej, materiálnej, technickej alebo konzultatívnej podpory pre cudzí štát alebo organizáciu".
Znenie nového zákona kritizoval aj Lev Levinson z moskovského Inštitútu pre ľudské práva, podľa ktorého sú niektoré pojmy tak zle definované, že úrady si môžu vybrať vlastnú interpretáciu.
Podobne sa vyjadril a známy moskovský právnik Jurij Schmidt, podľa ktorého je návrh zákona nebezpečný a v rozpore s ústavou. "Hrubo porušuje ústavu tým, že obmedzuje slobodu prejavu a právo na informácie," vyhlásil.