NAIROBI, PEKING. Informoval o tom šéf Východoafrického programu pomoci námorníkom so sídlom v Keni Andrew Mwangura.
Ozbrojenci zajali loď Čen-chua 4 zhruba 90 kilometrov od jemenských brehov. Posádku lode tvorilo údajne 30 čínskych námorníkov a rybárov.
Počas utorka pritom piráti v okolí Somálska a Jemenu uniesli aj indonézsky remorkér využívaný francúzskou ropnou spoločnosťou Total, tureckú obchodnú loď a jachtu. Stalo sa tak napriek prítomnosti medzinárodnej misie vojenských hliadkových plavidiel v oblasti.
Bezpečnostná rada OSN práve v utorok povolila štátom bojujúcim proti pirátstvu zásahové akcie aj na somálskej pevnine.
Čínsky denník China Daily dnes uviedol, že Čína vyšle k pobrežiu Somálska vojenské námorné lode, ktoré sa pripoja k medzinárodnému úsiliu na potlačenie rozmáhajúcich sa pirátskych aktivít. Denník sa odvolával na nemenované vojenské zdroje.
Nárast únosov lodí v Adenskom zálive a Indickom oceáne tento rok priniesol somálskym pirátom milióny dolárov výkupného a spôsobil zvýšenie poistných nákladov lodných spoločností. Námorné sily viacerých štátov boli donútené vyslať k pobrežiu Afrického rohu svoje plavidlá na ochranu rušných lodných trás.
Somálski piráti zaútočili tento rok už približne na 90 lodí, pričom zajať sa im podarilo 39 týchto plavidiel vrátane 200 členov posádok. Východoafrický štát Somálsko je bez fungujúcej centrálnej vlády od roku 1991.