ŽENEVA. Posledných 12 mesiacov bolo chladnejších ako predošlé roky, ale dlhodobý trend poukazuje na to, že svet sa stále následkom klimatických zmien otepľuje. V utorok to vyhlásila Svetová meteorologická organizácia (WMO) patriaca pod Organizáciu Spojených národov OSN.
"Celosvetová teplota sa pravdepodobne zaradí na 10. miesto v rebríčku najteplejších (zaznamenaných) rokov," uviedol na tlačovom brífingu generálny riaditeľ WMO Michel Jarraud. "Stále je tu silný trend otepľovania," povedal s tým, že všetky roky teplejšie ako rok 2008 spadajú do obdobia posledných 12 rokov.
Mierny pokles teploty v roku 2008 podľa WMO spôsobil jav La Nina, ktorý sa rozvinul v druhej polovici roka 2007. Dôsledky javov El Nino a La Nina, respektíve otepľovania a následného ochladzovania hladiny Tichého oceánu, sú citeľné v mnohých častiach sveta. Sú pravdepodobne tiež príčinou dlhého obdobia sucha v Austrálii, záplav v Africkom rohu a Bolívii a prudších zimných monzúnov v Južnej Ázii, ku ktorým došlo v rokoch 2006 až 2007. Jarraud uviedol, že obidva fenomény by mali byť "neutrálnymi" v roku 2009, keď by ani nemali mať zaznamenateľný dopad na klímu. Vyjadril však znepokojenie nad tým, že ľad v Severnom ľadovom oceáne sa zmenšil na druhú najnižšiu úroveň od roku 1979, keď začali satelitné pozorovania tejto oblasti.
Generálny riaditeľ tiež poznamenal, že v roku 2008 došlo k devastujúcim záplavám, suchám, teplým vlnám a búrkam. V tomto roku bol najvýznamnejším javom cyklón Nargis, ktorý v máji zničil Barmu (Mjanmarsko). Dodal, že ešte je priskoro na predpoveď počasia na rok 2009, ale podľa posledných správ Medzivládny panel pre klimatické zmeny (IPCC) patriaci taktiež pod OSN by počas najbližších desiatich rokov malo dôjsť k 0,2-percentnému nárastu teploty.