WASHINGTON 16. decembra (SITA/AP) - Ministrom školstva v administratíve budúceho amerického prezidenta Baracka Obamu by sa mal stať riaditeľ chicagskej školskej rady Arne Duncan. S odvolaním sa na ľudí z Obamovho okolia o tom v pondelok informovala agentúra AP. Duncan má napriek mladému veku so školstvom bohaté skúsenosti, keďže sedem rokov šéfuje tretiemu najväčšiemu školskému obvodu v Spojených štátoch. V spore medzi zástancami reformy amerického školstva a školskými odborármi, ktorí sú proti reformám, zostával Duncan po celý čas viac-menej nestranný, a preto by jeho nominácia podľa AP nemala sklamať ani jednu zo strán.
Obama na pondelňajšej tlačovej konferencii v Chicagu oznámil, že ministrom energetiky v jeho budúcej administratíve bude držiteľ Nobelovej ceny fyzik Steven Chu. Tento svetovo uznávaný odborník na energetiku je dlhoročným propagátorom využívania alternatívnych zdrojov energie, čo môže naznačiť budúce smerovanie americkej energetickej politiky. "Jeho nomináciou vysielame všetkým signál, že moja administratíva si bude vážiť vedu. Budeme robiť rozhodnutia založené na faktoch. A uvedomujeme si, že fakty vyžadujú rázne činy," povedal Obama. "Môžeme oživiť dynamiku našej ekonomiky prostredníctvom dlhodobých investícií do obnoviteľnej energie," ozrejmil svoje plány budúci americký prezident. Spojené štáty by chcel "zbaviť závislosti na rope a vytvoriť novú hybridnú ekonomiku".
Na post riaditeľky Americkej agentúry pre ochranu životného prostredia (EPA) Obama v pondelok nominoval Lisu Jacksonovú, ktorá v súčasnosti vedie odbor životného prostredia na guvernérskom úrade štátu New Jersey. Jacksonová je blízkou spolupracovníčkou bývalého amerického viceprezidenta Ala Gorea, ktorý dostal za svoje aktivity v oblasti ochrany životného prostredia Nobelovu cenu za mier. Carol Brownerová, ktorá viedla EPA v administratíve bývalého demokratického prezidenta, bude za Obamu šéfovať rade Bieleho domu pre energetiku a ovzdušie.