LONDÝN. Britský premiér Gordon Brown dnes vyslovil výzvu, aby sa rok 2009 stal "rokom mieru na Blízkom východe". Vyjadril sa tak na otvorení nového Palestínskeho obchodného a investičného fóra v Londýnev prítomnosti palestínskeho premiéra Saláma Fajjáda.
"Využime príležitosť, ktorú pred sebou máme, aby sa rok 2009 stal rokom mieru na Blízkom východe," povedal Brown, ktorý opakovane vyzýval novozvoleného amerického prezidenta Baracka Obamu, aby dal mier na Blízkom východe medzi svoje hlavné priority.
Na rozhovoroch v sídle britskej vlády na Downing Street sa Brown a Fajjád dohodli na spoločnom stanovisku, že pokračujúce izraelské osídľovanie Západného brehu Jordánu predstavuje "najväčšiu prekážku" pre mier na Blízkom východe. Takisto však zdôraznili, že nevyriešené problémy možno "prekonať".
"Založenie životaschopného palestínskeho štátu so stabilným hospodárstvom a úspešne sa rozvíjajúcim súkromným sektorom je kľúčovou súčasťou tohto procesu," uviedol Brown.
Fajjád vyhlásil, že ešte stále je príležitosť dodržať princípy dohodnuté na konferencii v Osle v roku 2002, za predpokladu, že Izrael a Palestínčania prejavia "úplnú ochotu" plniť dohody.
Podľa Fajjáda obe strany blízkovýchodného konfliktu musia "prejsť od úvah k zodpovednosti".
Fajjád, ktorého sprevádzala 40-členná delegácia, sa neskôr zúčastnil na otvorení nového Fóra, na ktorom bolo zastúpených vyše 100 britských finančných a podnikateľských lídrov.
Na tejto konferencii oznámili, že rozvoju obchodovania bude napomáhať nová palestínsko-britská obchodná rada.
"Palestína je otvorená obchodovaniu a palestínska vláda už dosiahla pozoruhodné množstvo úspechov," povedal Brown. "V týchto ťažkých ekonomických časoch v celom svete urobila Palestína pokrok a Británia je odhodlaná podporiť ekonomickú cestovnú mapu mieru," dodal premiér.
Brown prirovnal situáciu v Palestíne k situácii v britskej provincii Severné Írsko, ktorá sa kedysi zmietala v problémoch. "Tak ako sme to urobili v Severnom Írsku, aj tu by sme mali dosiahnuť, aby každý zaplatil za podporu násilia vysokú cenu," povedal.
Fajjád zdôraznil, že ekonomická pomoc od Británie mala tento rok "bezpríkladnú úroveň". I keď Palestínska samospráva urobila veľa pre stimulovanie hospodárstva, ešte treba nájsť politické riešenie "politického konfliktu".