NEW YORK. Nezverejnený návrh americkej vládnej správy hodnotí Američanmi vedenú rekonštrukciu Iraku ako zlyhanie, ktoré doteraz stálo 100 miliárd dolárov, napísali noviny New York Times vo svojom vydaní na nedeľu.
Rekonštrukciu podľa denníka poškodili byrokratická rivalita, ignorancia základných elementov irackej spoločnosti a vlny násilia.
Pentagon vydal prehnané správy o pokroku situácie v krajine, aby tak zakryl negatívny vývoj, keď úsilie poľavilo, napísal denník. K dokumentu sa novinári dostali prostredníctvom dvoch ľudí, ktorí správu čítali, ale nie sú oprávnení poskytovať informácie médiám.
Správa cituje bývalého amerického ministra obrany Colina Powella, ktorý napríklad povedal, že počas mesiacov po invázii do Iraku v roku 2003 si rezort obrany "vymýšľal počet príslušníkov irackých bezpečnostných zložiek - 'to číslo vyskočilo o 20.000 ľudí za týždeň'". Najskôr to bolo 80.000, hneď na to 100.000 a tak ďalej, povedal údajne Powell, ktorý tieto tvrdenia pre denník nechcel komentovať.
Dokument nazvaný "Tvrdá lekcia: Skúsenosť z rekonštrukcie Iraku" zostavil úrad špeciálneho inšpektora pre rekonštrukciu Iraku. Hodnotiaci dokument je založený na približne 500 rozhovoroch a viac ako 600 kontrolách, inšpekciách a vyšetrovaniach, o ktorých šéf úradu Stuart Bowen Jr., republikánsky právnik, niekoľko rokov podával správy.
Bowenova zástupkyňa Ginger Cruzová odmietla žiadosť denníka o komentár, ale povedala, že správa bude publikovaná 2. februára na komisii pre vojnové zákazky, ktorá bola vytvorená na základe demokratickej legislatívy.
Medzi závermi v správe sa takisto uvádza, že po piatich rokoch existencie najväčšej zahraničnej rekonštrukcie od dôb Marshallovho plánu po druhej svetovej vojne nemá americká vláda taktiku, technickú spôsobilosť a organizačnú štruktúru, ktoré by boli potrebné na vykonanie tak veľkého projektu.
Zistilo sa tiež, že rekonštrukčné úsilie neurobilo nič viac, než že dalo dohromady to, čo bolo zničené pri invázii a následnom rabovaní. Dôvodom takého zlého výsledku je podľa správy aj to, že za rekonštrukciu neniesla primárnu zodpovednosť žiadna agentúra americkej vlády.
Denník ďalej uvádza, že stranícke dôvody prispeli k situácii svojím dielom tiež, keďže alokácia fondov na rekonštrukciu nebola vždy orientovaná podľa potrieb v Iraku, ale na domácej politickej scéne. V roku 2003 bolo napríklad schválených 20 miliárd dolárov, aby došlo k pokroku v rekonštrukcii, pretože sa blížili americké voľby a opätovná kandidatúra Georga W. Busha by bola pri negatívnom hodnotení vývoja v Iraku ohrozená, píše tlačová agentúra Reuters.