Harare 14. decembra (TASR) - Zimbabwe v sobotu obvinila Západ z toho, že rozpútal biologickú vojnu proti krajine, keď vraj úmyselne rozšíril choleru, ktorá zabila stovky ľudí, pričom ďalšie tisíce ochoreli.
Rozšírenie choroby sa dostalo do stredobodu svetovej pozornosti. Zimbabwe od zmanipulovaných volieb zo začiatku roka zažíva kolaps a krajina často obviňuje Západ zo svojich problémov.
Tvrdenie o vine za epidémiu cholery sa objavilo v miestnych médiách presne v deň, keď vláda oznámila, že bol na základe dodatku k ústave vytvorený post predsedu vlády a učinené ďalšie právne kroky, aby mohlo dôjsť k rozdeleniu moci medzi prezidentom Robertom Mugabem a lídrom opozície Morganom Tsvangiraiom.
Vláda Zimbabwe má pod kontrolou väčšinu mediálnych zdrojov a toto jednostranné vyhlásenie od Mugabeho by mohlo zvýšiť politické napätie. Rétorika v tomto štýle je tiež dôležitým nástrojom pre režim, ktorý sa snaží udržať pri moci, píše tlačová agentúra Associated Press.
"Cholera je vykalkulovaný teroristický útok na Zimbabwe vedený bývalou koloniálnou silou (Britániou), ktorú podporujú jej americkí a západní spojenci, aby mohli vpadnúť do krajiny," povedal minister pre informácie Sikhanyiso Ndlovu.
Experti tvrdia, že dôvodom epidémie je hlavne ekonomický kolaps. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) uviedla, že počet obetí cholery do piatku vzrástol na 792 a ďalších 16.700 ľudí je nakazených. Úmrtnosť odhadujú na 4,7 percenta, pričom aby bola cholera pod kontrolou, úmrtnosť by nesmela byť vyššia ako 1 percento.
Zimbabwe okrem cholery sužuje hlad, najväčšia inflácia na svete a nedostatok produktov základných potrieb a peňazí na ich zakúpenie.
Úpadok Zimbabwe sa začal v roku 2000, keď Mugabe rozpútal násilnú kampaň, ktorej cieľom bolo zabratie fariem vlastnených bielymi, pričom väčšina takto získanej pôdy skončila v rukách jemu naklonených ľudí. Produkcia pritom klesla. Hladní obyvatelia sa teraz uchyľujú aj k zbieraniu zŕn, ktoré vypadnú z áut prevážajúcich obilie na trhy, a to všetko v krajine, ktorá kedysi potraviny exportovala.
Zimbabwe malo v minulosti aj najlepší zdravotnícky systém v subsaharskej Afrike, ale v súčasnosti je mnoho nemocníc zavretých, keďže si nemôžu dovoliť kúpiť lieky a zariadenia a nemajú ani na výplaty pre zamestnancov. Zdravotníci nemajú možnosť ani zohnať náhradné diely a nemajú chemikálie potrebné pre ošetrenie vody.
Mugabe v krajine vládne od roku 1980, keď bola vyhlásená jej nezávislosť na Británii. Zo svojho postu odmietol odísť v marci tohto roku po pochybných voľbách. Západné mocnosti nedávno vyzvali Mugabeho, aby odstúpil.
Rozdelenie moci bolo navrhnuté ako riešenie patovej situácie. Nezhody medzi oboma stranami a ich boj o vládne kreslá však zatiaľ znemožnili uskutočnenie tohto riešenia. Opozičný líder Morgan Tsvangirai by sa mal stať predsedom vlády jednoty, pričom Mugabe zostane naďalej prezidentom.
Tsvangiraiov hovorca povedal, že zatiaľ nevidel dodatok k ústave, ktorý umožňuje post premiéra a že bez rozdelenia kabinetných kresiel nie je rozdelenie moci možné. Opozícia obviňuje Mugabeho z toho, že si chce ponechať tie najvplyvnejšie miesta vrátane kontroly nad bezpečnostnými zložkami.
Parlament, v ktorom má väčšinu opozícia, musí o dodatku hlasovať do 30 dní. Hovorca povedal, že pokiaľ nebudú vyriešené problémy s kabinetom, nie je možné zaistiť, že dodatok v ústave bez problémov prejde. Dodal, že to, čo spôsobilo celé mesiace trápenia, je nedostatok adekvátnej politickej vôle zo strany Mugabeho ZANU-PF.
Mugabeho hovorcu sa tlačovej agentúre Associated Press v sobotu nepodarilo kontaktovať.