MANAMA. Chce, aby financovali a poskytli výcvik afganským bezpečnostným silám a výraznejšie podporili neskúsenú vládu v Iraku, pretože politická aj ekonomická stabilita krajiny je pre región veľmi dôležitá, aby sa opätovne nedostal pod kontrolu extrémistov.
Gates súčasne ubezpečil predstaviteľov krajín Perzského zálivu, s ktorými sa stretol v Bahrajne, že novozvolený americký prezident Barack Obama bude pokračovať v americkej blízkovýchodnej politike, vrátane boja s terorizmom a snáh o vyriešenie izraelsko-palestínskeho problému vytvorením dvoch nezávislých štátov.
Minister obrany je jediným republikánom, ktorý prejde z vlády súčasného amerického prezidenta Georgea W. Busha do vlády nového prezidenta Baracka Obamu. Už verejne varoval teroristov, že akékoľvek ich úsilie otestovať si novú vládu by bolo chybou, pretože hladkému odovzdaniu moci v USA sa venovala rozsiahla príprava.
"Ktokoľvek by si myslel, že nadchádzajúce mesiace môžu poskytnúť príležitosť na 'preskúšanie si' novej vlády, sa hlboko mýli," povedal Gates. "Prezident Obama a jeho národný bezpečnostný tím, vrátane mňa, bude pripravený obhajovať záujmy USA a našich priateľov a spojencov od okamihu, keď sa 20. januára ujme úradu," pokračoval.
Americký minister obrany vyzval krajiny Zálivu, aby odložili staré spory z čias vlády Saddáma Husajna a nadviazali diplomatické vzťahy s Irakom. "Susedia musia poskytnúť podporu a posilniť svoje úsilie o kontrolu hraníc, predovšetkým tam, kde doteraz nesplnili svoj sľub sprísniť prekračovanie hraníc...My všetci máme záujem na pokračujúcom boji Iraku s extrémistami," povedal.
V piatok sa Gates v Maname súkromne stretol s predstaviteľmi Rady pre spoluprácu v Zálive, ktorej členmi je šesť krajín s bohatými zásobami ropy - Saudská Arábia, Bahrajn, Kuvajt, Omán, Katar a Spojené arabské emiráty.