BERLÍN. Titulná postava aj na Slovensku ostro sledovaného televízneho seriálu Dr. House v podaní Hugh Laurieho je ľudsky sotva stráviteľná. Z odborného hľadiska sa však približuje realite, aj keď prirodzene v televíznej, silne prehnanej, avšak zábavnej forme. Vyplýva to z materiálu, ktorý v uplynulých dňoch venoval nielen tejto produkcii, ale aj jej využívaniu na univerzitnej pôde berlínsky denník Der Tagesspiegel.
To, že hlavná postava seriálu z lekárskeho prostredia vzbudzuje veľké sympatie televíznych divákov nielen v krajine svojho pôvodu, ale aj ďaleko za jej hranicami, nie je nóvum. Bolo to tak v prípade seriálu Jaroslava Dietla Nemocnica na kraji mesta, v prípade nemeckej produkcie Schwarzwaldklinik s medzičasom zosnulým Klausjürgenom Wussowom ako profesorom Brinkmannom či v menej dávnej minulosti s hrdinami iného amerického seriálu Pohotovosť.
Dr. House však profesora Brinkmanna porazil v jeho vlasti na akademickej pôde. Jednotlivé scény vybraných epizód sú totiž predmetom seminárov na Lekárskej fakulte univerzity v Marburgu. Tešia sa tam takej návštevnosti, že posluchárne praskajú vo švíkoch a pre študentov znamenajú vítané spestrenie jednotlivých semestrov. Spomínaný profesor nemá šance nadviazať na triumf Dr. Housa, pretože podľa názoru zodpovedných poznal diagnózu už z desiatich metrov pri prvom stretnutí s pacientom. Väčšina chorých, ktorých Dr. House úspešne zbaví ťažkostí, by vraj v starostlivosti prof. Brinkmanna zomrela.
Jürgen Schäfer, akademický šéf spomínanej univerzity, ktorý je profesorom preventívnej kardiológie a vedie semináre Dr. House, podľa vlastných slov pre spomínané periodikum považuje tieto semináre za súčasť úsilia o zlepšenie vzdelávania cestou inovatívnych konceptov. Projekt navyše ponúka atraktívne doplnenie riadneho študijného plánu, keďže mnohí študenti vo svojom voľnom čase aj tak sledujú epizódy seriálu.
Podľa Schäfera ide o zábavnú, napínavú produkciu, ktorej tvorcom sa podarilo lekárske prostredie znázorniť doteraz najvernejším spôsobom. Týka sa to vraj predovšetkým symptómov jednotlivých ochorení, ťažkostí, s ktorými sa pacienti obracajú so žiadosťou o pomoc, aj keď konanie samotného hlavného hrdinu realite nezodpovedá, čo však na televíznej obrazovke nemôže byť ani inak.
Nemecký odborník v rozhovore pre Der Tagesspiegel netajil, že ho už pri uvedení prvej série Dr. Housa prekvapila ochota divákov uniesť tak značný počet odborných medicínskych termínov. Zdá sa však, že kombinácia totálne bláznivého hrdinu a súčasne brilantného diagnostika s verne zobrazeným lekárskym prostredím urobila svoje, vyplynulo z jeho slov.
Úlohou seminárov nie je prioritne overiť, či sa Dr. House pri diagnostikovaní ochorenia nepomýlil, ale oboznámiť študentov s komplexným procesom stanovovania diagnózy a poukázať pri tom na význam diskusie medzi kolegami a tímovej práce kolegov, zdôraznil Jürgen Schäfer.