LONDÝN. Automobilové havárie, utopenie, náhodné otravy, popáleniny a ďalšie nehody sú každoročne príčinou úmrtia 830.000 detí na celom svete. Ide o prekvapujúco vysoké číslo, ktoré narastá, ale aj o ignorovaný problém. Uviedla to dnes Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).
Správa zostavená na základe informácií od 200 odborníkov z celého sveta je prvou, ktorá stanovuje rozsah problému a snaží sa posúriť k činnosti organizácie z oblasti verejného zdravotníctva a spoločenského rozvoja.
"Prekvapilo nás, aký veľký je tento problém na celosvetovej úrovni," povedal na tlačovej konferencii predstaviteľ WHO Etienne Krug, ktorý správu zostavoval. "Jeho rozsah aj prevencia sa ignorujú," dodal.
Afrika má najvyšší podiel na celosvetovom počte týchto náhodných úmrtí. Ich výskyt je tam desaťkrát vyšší než v krajinách s obyvateľstvom s väčšími príjmami ako napríklad Austrália, Holandsko, Nový Zéland, Švédsko a Británia. Tie majú podľa správy najnižšie percento detských zranení.
Približne 95 percent úmrtí sa vyskytlo v rozvojových krajinách, zväčša v Afrike, ale problém je akútny už aj v bohatých štátoch, kde úmrtia pri rôznych nehodách neúmerne postihujú chudobné vrstvy obyvateľstva.
Najviac detí pri haváriách automobilov zomrie v USA - ročne je to až 8000 úmrtí.
Utopenie je najčastejšou príčinou náhodnej smrti detí vo veku jeden až štyri roky.
Podľa celosvetovej správy sú havárie na cestách hlavou príčinou náhodnej smrti, pričom každý rok takto zomrie 260.000 detí a ďalších desať miliónov utrpí zranenia. Utopenie, popáleniny, pády a náhodné otravy dopĺňajú prvú päticu na zozname príčin.
Približne polovici týchto úmrtí by bolo možné zabrániť, keby sa rozšírilo používanie autosedačiek, krytov na studne a bazény v oblastiach, kde sa hrajú deti. Takisto by pomohlo stavanie zátarás, ktoré by oddeľovali deti a mládež od cestných komunikácií, a tiež zlepšenie ostatných opatrení. Uviedla to spoločná správa WHO a UNICEF (Detského fondu OSN).
"Chudobnejšie deti si nemôžu užívať také výhody, aké majú deti z bohatých krajín," vyhlásila odborníčka na zdravie detí z bristolskej univerzity Elizabeth Townerová, ktorá sa takisto podieľala na správe. "Zranenia detí sú vecou sociálnej nespravodlivosti, ktorú treba riešiť," dodala.
Zástupca WHO Etienne Krug vyzval vlády a predstaviteľov zdravotníctva, aby sa problémom zaoberali tak ako inými otázkami rozvoja. Vysvetlil, že smrť, zdravotné postihnutie a invalidita spôsobené nehodami zapríčiňujú ešte väčšiu zadlženosť chudobných rodín a prehlbujú ich neschopnosť prekonať kruh chudoby.
Zdroj: Reuters
1 jam