SME

Ahtisaarimu slávnostne odovzdali Nobelovu cenu za mier

Po udelení tohto významného ocenenia Ahtisaari uviedol, že najväčší prínos jeho práce bol podľa neho v Namíbii.

(Zdroj: REUTERS)

OSLO. Nobelovu cenu za mier dnes slávnostne odovzdali jej tohtoročnému laureátovi, bývalému fínskemu prezidentovi Marttimu Ahtisaarimu.

"Samozrejme som veľmi potešený rozhodnutím a som aj veľmi vďačný," povedal Ahtisaari pre nórsky rozhlas. Na otázku, čo pokladá za svoj najväčší úspech, odpovedal: "Prirodzene, Namíbia bola absolútne najdôležitejšia, keďže dosiahnutie jej nezávislosti trvalo taký dlhý čas." V Namíbii pôsobil 13 rokov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nobelovka za mier je niekedy poburujúca.

SkryťVypnúť reklamu

Čítajte viac tu - kliknite.

Spomenul však aj svoje pôsobenie v indonézskej provincii Atjeh a na Balkáne. Ahtisaari (71) bol v centre pozornosti medzinárodného spoločenstva, keď organizoval a hostil rokovania medzi indonézskou vládou a Hnutím za slobodný Atjeh. K podpísaniu mierovej dohody došlo v auguste 2005 po 30 rokoch ozbrojených konfliktov.

Ahtisaari v medzinárodnej politike vystupoval ako kľúčová postava pre Európsku úniu, keď v roku 1999 presvedčil vtedajšieho juhoslovanského prezidenta Slobodana Miloševiča, aby akceptoval podmienky NATO na ukončenie bombardovania krajiny v konflikte pre Kosovo.

Práca v Kosove mu v roku 2000 priniesla nomináciu na Nobelovu cenu za mier, pričom v roku 2006 sa jeho meno tiež spomínalo v súvislosti so získaním tohto ocenenia po úspešnom konci rokovaní z Atjehu.

SkryťVypnúť reklamu

Do marca minulého roka sprostredkoval Ahtisaari srbsko-albánske rokovania o Kosove ako vyslanec EÚ. Navrhol plán, ktorý počítal s nezávislosťou pre juhosrbskú provinciu pod dohľadom EÚ, so širokou autonómiou pre kosovských Srbov. Belehrad i Rusko tento plán odmietli.

Fínsky diplomat bol v zahraničí známy predovšetkým v súvislosti so sprostredkovaním nezávislosti pre Namíbiu od juhoafrickej vlády, ktorú dosiahla v roku 1990.

Ahtisaari tiež vyšetroval operácie OSN v Iraku po bombovom útoku z roku 2003, ktorý zničil hlavné sídlo organizácie v Bagdade. Zahynulo 22 ľudí vrátane osobitného vyslanca Sérgia Vieiru de Mello.

Od roku 1994 do roku 2000 bol prezidentom Fínska, v tomto období krajina vstúpila do EÚ (1995) i do ekonomickej a menovej únie (1999).

SkryťVypnúť reklamu

Ahtisaari pôsobil aj ako nezávislý zbrojný inšpektor v Severnom Írsku (2000-2001) a v roku 2000 bol jedným z troch "múdrych mužov" určených rakúskou vládou na podporu ľudských práv a boj proti rasizmu.

Bol aj osobitným vyslancom OSN v súvislosti s humanitárnou krízou v Somálsku. V apríli 2002 stál na čele vyšetrovacieho tímu v dejisku trojtýždňového izraelského útoku na predjordánske mesto Dženín.

Ahtisaari je ženatý a má jedného syna.

Ahtisaari vyzval Obamu, aby sa zameral na Blízky východ

Aktuálny držiteľ Nobelovej ceny za mier Martti Ahtisaari v stredu vyzval budúceho amerického prezidenta Baracka Obamu, aby zameral svoju pozornosť na Blízky východ. Podľa fínskeho laureáta ceny za rok 2008 by mal Obama považovať nájdenie riešenia situácie v regióne za svoju "vysokú prioritu" . Diplomat zároveň nazval nastolenie mieru v blízkovýchodnom regióne najväčším mierovým projektom sveta. Ahtisaari v tejto súvislosti zároveň kritizoval nedostatočnú iniciatívu svetových lídrov v snahe hľadať riešenia tejto komplikovanej situácie.

SkryťVypnúť reklamu

"Nemôžeme predsa rok po roku iba predstierať, že niečo pre zlepšenie situácie v oblasti robíme. Musíme mať hmatateľné výsledky," vyhlásil Ahtisaari. "Verím preto, že nový americký prezident, ktorý zloží prísahu budúci mesiac, bude považovať vyriešenie situácie na Blízkom východe za svoju najvyššiu prioritu už počas svojho prvého roku vo funkcii," pokračoval. "Medzinárodné spoločenstvo a jeho lídri nedokážu zabrániť vzájomnému krviprelievaniu, prostredníctvom ktorého sa životy tamojších obyvateľov stávajú ešte komplikovanejšími a náročnejšími," uzavrel Ahtisaari, ktorý si prišiel do nórskej metropoly Oslo prebrať Nobelovu cenu za mier za rok 2008.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  5. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  6. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  7. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  8. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 121
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 976
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 5 080
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 236
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 4 179
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 544
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 168
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 851
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu