NAIROBI. Oznámil to vládny zdroj. Veľvyslanec OSN v Somálsku informoval, že v Keni práve prebiehajúca dvojdňová medzinárodná konferencia o pirátstve sa zaoberá príčinami tohto javu a jeho riešeniami.
Nemeckí vojaci s fregatou Karlsruhe sa zúčastnia prvej námornej operácie 27-člennej EÚ zameranej proti pirátom, ktorú tvoria bojové lode aj lietadlá viacerých krajín. Majú zabezpečiť ochranu lodiam dovážajúcim pomoc Somálsku a tiež civilným plavidlám.
Nárast útokov na mori tento rok v rušnom Adenskom zálive a v Indickom oceáne pri Somálsku zvýšil náklady na poistenie, gangom pirátov priniesol desiatky miliónov dolárov v podobe výkupného a vynútil si príchod zahraničných bojových lodí do oblasti.
Tento rok sa uskutočnilo v somálskych vodách takmer 100 útokov, napriek prítomnosti niekoľkých zahraničných bojových plavidiel. Pirátske gangy zadržiavajú približne desať lodí a takmer 300 členov posádok, medzi nimi saudskoarabský supertanker s nákladom ropy za 100 miliónov dolárov. Piráti už tento rok získali výkupné vo výške približne 30 miliónov dolárov.
Nemecká dolná komora parlamentu má o protipirátskej misii schválenej vládou hlasovať 19. decembra. Potom už bude fregata Karlsruhe okamžite k dispozícii misii EÚ.
Nemecké sily v súčasnosti slúžia pri Africkom rohu v rámci vojenskej Operácie Trvalá sloboda pod velením USA a prichádzajú na pomoc napadnutým lodiam. Nemecké ministerstvo obrany však vyhlásilo, že takáto misia umožňuje poskytnúť iba núdzovú pomoc, a nie priamo zasiahnuť pirátov.
Veľvyslanec OSN v Somálsku Ahmedou Ould-Abdallah dnes oznámil, že v kenskom hlavnom meste Nairobi sa uskutočňuje dvojdňová medzinárodná konferencia o pirátstve pri pobreží Somálska, ktorá sa zaoberá príčinami tohto javu a jeho riešeniami. Na stretnutie, ktoré sa koná za zatvorenými dverami, poslalo svojich zástupcov 25 krajín aj OSN.
Podľa veľvyslanca OSN pirátstvo je výsledkom toho, že somálska vláda je takmer nefunkčná. Podľa Keňana Andrewa Mwanguru, šéfa Východoafrického programu pomoci námorníkom, ktorý monitoruje pirátstvo, siaha tento jav do 80. rokov minulého storočia, keď rybári uniesli lode, aby zastavili ilegálny rybolov a odhadzovanie toxického odpadu z lodí do somálskych vôd.
Pirátstvo v Somálsku nemožno poraziť iba vojenskými prostriedkami a ak sa majú vykoreniť príčiny tohto problému, potrebný je dialóg s pirátmi, vyhlásil dnes novinárom Mwangura počas medzinárodnej konferencie. "Musíme sa vrátiť k pôvodu tohto problému. Nevolajte pirátov zločinci... začnime dialóg, sadnime si a rokujme," dodal Mwangura a zdôraznil aj to, že bez účasti miestnych komunít sa pirátstvo nepodarí vyriešiť.
Mwangura ďalej uviedol, že spoločnosti stále odhadzujú priemyselný odpad pri pobreží Somálska, hoci neposkytol presné čísla o rozsahu tohto problému. Informoval však, že zisky za ilegálny rybolov dosahujú ročne výšku 96 miliónov dolárov - tieto peniaze by sa mohli dať do rúk chudobným somálskym komunitám, aby sa odstránila motivácia pre pirátstvo.
Nárast pirátstva nastal práve v čase zhoršenia bezpečnostnej situácie v Somálsku, kde dočasná federálna vláda nedokáže odolávať násilnému islamistickému povstaniu. Podľa veľvyslanca OSN oba javy úzko súvisia a medzinárodná konferencia sa nimi bude zaoberať.