Prezident USA George W. Bush sa pritom pridal k výzvam, aby najvyšší zimbabwiansky predstaviteľ Robert Mugabe odstúpil.
Vláda Zimbabwe vyhlásila, že uskutočňuje závažné opatrenia na zmarenie hrozieb zameraných proti nej a odmietla prijatie mierových jednotiek. Vláda obviňuje západné veľmoci, že využívajú epidémiu cholery, ktorá si vyžiadala už takmer 600 životov, na zvrhnutie lídra Mugabeho. "Nepoviem vám, aké opatrenia to sú... Túto krajinu sme získali hlavňami zbraní a obránime ju takým spôsobom, akým sme ju získali," vyhlásil minister informácií Sikhanyiso Ndlovu novinárom. Zároveň vylúčil myšlienku, aby do Zimbabwe prišli vojaci mierových jednotiek.
Bush vo Washingtone vyhlásil: "Je čas, aby Robert Mugabe odstúpil. Po celom kontinente sa odvážne ozývajú africké hlasy, že je čas, aby odstúpil," dodal.
Podľa hovorcu amerického ministerstva zahraničných vecí Seana McCormacka krajiny v regióne, obzvlášť Južná Afrika, by mali urobiť viac na urýchlenie odchodu Mugabeho.
Africká únia (AÚ) sa však jasne vyslovila, že nepodporuje výzvy na tvrdšie kroky. "Jedine dialóg medzi zimbabwianskymi stranami za podpory AÚ a ďalších regionálnych hráčov môže obnoviť mier a stabilitu v tejto krajine," uviedol hovorca predsedu AÚ a tanzánijského prezidenta Jakayu Kikweteho.
Hovorca tiež vyhlásil, že poslanie vojakov mierových jednotiek alebo zvrhnutie Mugabeho silou, ako to navrhli popredné osobnosti vrátane kenského premiéra Railu Odingu či laureáta Nobelovej ceny za mier Desmonda Tutuho, nepokladá za správne riešenia.
Mugabe a opozičný líder Morgan Tsvangirai dosiahli dohodu o deľbe moci, ktorú v septembri sprostredkoval bývalý prezident Juhoafrickej republiky Thabo Mbeki. Ocitli sa však v slepej uličke, ako túto dohodu uviesť do praxe.
Zdroj: Reuters
1 jam bar