BUDAPEŠŤ. ov v budapeštianskom parlamente.
"My robíme naše veci na základe toho, čomu veríme my, toho, čo vychádza z nášho svedomia a našej cti, a nie na základe toho, čo robí súčasná slovenská politická elita," uviedol Gyurcsány.
Dodal, že by to bola "detinská politika", keby Budapešť nepovolila slovenským školám v Maďarsku používať slovenské učebnice len za to, že Slovensko nechce povoliť slobodné používanie učebníc schválených v Maďarsku na maďarských školách v SR.
Ako povedal ďalej maďarský premiér, "ešte je možné niečo urobiť v záujme toho, aby boli lepšie vzťahy medzi týmito dvomi štátmi, aby bolo tu žijúcim Slovákom lepšie, aby požívali úctu a neprehliadnuteľnú pozornosť".
Gyurcsánya Ficova odpoveď sklamala, zasadnú výbory parlamentu
Sklamanie maďarského premiéra Ferenca Gyurcsánya nad obsahom písomnej odpovede predsedu vlády SR Roberta Fica, ktorý odmietol jeho šesť návrhov prezentovaných v polovici novembra po schôdzke v Komárne, tlmočil dnes pre agentúru MTI hovorca maďarskej vlády Dávid Daróczi.
Podľa jeho slov Gyurcsány inicioval zvolanie príslušných výborov zákonodarného zboru v Budapešti, konkrétne spoločné zasadanie výboru pre európsku integráciu a zahraničného výboru, s cieľom posúdiť vzniknutú situáciu.
Hovorca maďarskej vlády poskytol MTI celý text odpovede slovenského premiéra, z ktorej agentúra cituje i parafrázuje argumenty Roberta Fica. Z nich vyplýva, že legislatíva na ochranu menšín (na Slovensku) v plnej miere zodpovedá európskym normám.
Podľa slov predsedu vlády z 3. decembra štandard práv národnostných menšín na Slovensku dosahuje európsku úroveň a môže byť vzorom aj pre iné krajiny, nevidí preto dôvod na prijímanie novej legislatívy. Namiesto budovania nových inštitúcií treba podľa neho zefektívniť fungovanie tých existujúcich.
SR sa významnou mierou podieľa na financovaní aktivít a vzdelávania maďarskej menšiny, nebude preto robiť žiadne výnimky, pokiaľ ide o financovanie, konštatoval Robert Fico, ktorý tak neakceptoval Gyurcsányovu požiadavku, aby v oblasti kultúry a školstva obidve strany poskytli oveľa väčšiu podporu inštitúciám, než je bežné, a pozitívne diskriminovali ich nároky na rozvoj.
Predseda vlády zároveň odmietol, aby menšinové školy mohli slobodne používať učebnice vydané v druhej krajine. "Prečo by sa mali na Slovensku používať učebnice, ktoré boli schválené v Maďarsku. My máme vlastný vzdelávací systém, ktorý z hľadiska poskytovania vzdelania príslušníkom národnostných menšín je naozaj nadštandardný, európsky," poznamenal.
Slovensko nesúhlasí ani s návrhom, aby sa vytvorili a prijali národné národnostné kódexy správania sa a aby ich politici dodržiavali. Na základe parity by mal vzniknúť "súd čestnosti", ktorý sa môže vyjadriť v prípade porušenia obsahu kódexu. Ak ktorákoľvek strana zistí, že nastala národnostná krivda, môže iniciovať jej spoločné vyšetrenie. "Čo sme v 17. storočí, zavedieme božie súdy, rytierske súboje?" reagoval 3. decembra na túto požiadavku slovenský premiér. Nedomnieva sa, že by nové inštitúcie k niečomu prispeli, podľa neho sa s týmto vie vyrovnať platná slovenská legislatíva. Pripomenul, že sa vždy treba usilovať o zamedzenie používania krajných, nacionalistických slov vo verejnom živote.
Vláda nepodporuje ani iniciatívu na založenie inštitútu ochrancu ľudských práv pre národné a národnostné otázky, keďže Slovensko má ombudsmana, ktorého funkcia je založená na občianskom princípe.
Slovensko neakceptuje ani návrh na prehodnotenie zákazu používania národných symbolov na športových podujatiach v SR. Podľa premiéra sa právna norma týka iba SR a má zabrániť znevažovaniu symbolov ktorejkoľvek krajiny.
Otázku zásahu policajtov na futbalovom zápase považuje Fico za vyriešenú. "V Dunajskej Strede išlo o zákrok proti ľuďom, ktorí tam robili výtržnosti. Policajti vôbec nevedeli, či zasahujú proti Slovákom, či zasahujú proti ľuďom, ktorí majú maďarskú národnosť, alebo proti fanúšikom z Ferencvárosu, ktorí naozaj neviem, čo tam robili. Prišli provokovať. Ale zasahovali proti výtržnostiam," spresnil v Bratislave pred šiestimi dňami.