HARARE, JOHANNESBURG, ŽENEVA. Epidémia cholery v Zimbabwe, kde ochorenie doteraz postihlo podľa dnešných informácií Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) 13.960 ľudí, z ktorých 589 už zomrelo, sa rozšírila medzičasom aj na územie Mozambiku, Botswany a Juhoafrickej republiky (JAR). V JAR si ochorenie vyžiadalo už osem životov.
Medzičasom sa preukázala dokonca kontaminácia prihraničnej rieky Limpopo, v ktorej našli pôvodcov ochorenia. Práve toto je jedna z ciest, ktorú chorí Zimbabwčania volia pri úteku za pomocou v JAR.
Napriek tomu alebo práve preto sa vláda tejto krajiny rozhodla ponechať hranice so Zimbabwe otvorené. Ekonomickí utečenci by si vždy našli možnosť ako sa dostať do lokalít, do ktorých by nemali cestovať. Tomu nemožno zabrániť, uviedla dnes v Johannesburgu v zdôvodnení juhoafrická ministerka vnútra Nosiviwe Mapisa-Nqakula.
Medzičasom sa počet občanov Zimbabwe, ktorý hľadajú útočisko v JAR, odhaduje na dva milióny.
Zimbabwiansky minister zdravotníctva David Parirenyatwa už v uplynulých dňoch apeloval na humanitárne organizácie, aby jeho krajine poskytli lieky, zariadenie a financie na platy lekárov a zdravotných sestier.
V krajine s najvyššou infláciou na svete - oficiálne odhadovanou na 231 miliónov percent - a s vyše 80-percentnou nezamestnanosťou potrebuje navyše viac ako polovica obyvateľstva naliehavo potravinovú pomoc.
Hovorkyňa WHO Fadela Chaibová dnes v Ženeve pripustila, že v najhoršom prípade by sa v Zimbabwe mohlo cholerou infikovať až do 60.000 osôb.
Zdroj: Reuters, DPA