BRUSEL. Európski lídri sa zídu od štvrtka na zimnom summite Európskej rady, kde sa majú dohodnúť na osude klimaticko-energetického balíčka.
Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy je v predpovedaní výsledku viac ako opatrný, nemecká kancelárka Angela Merkelová cez víkend Sarkozymu oznámila, že "niektoré navrhnuté opatrenia ohrozia pracovné miesta a investície v krajine".
Šéf talianskej diplomacie Franco Frattini zopakoval, že taliansky premiér Silvio Berlusconi je pripravený návrh vetovať, kým Londýn v pondelok Sarkozymu oznámil, že nebude spolufinancovať kompenzačný mechanizmus pre nové krajiny Európskej únie (EÚ).
Proti návrhu Európskej komisie, ktorý sa má stať "príkladom pre zvyšok sveta" sa cez víkend postavili na stretnutí v poľskom Gdansku aj lídri deviatich stredo a východoeurópskych krajín. "Prezident pochopil, že najmenej deväť krajín má s prístupom Európskej komisie problém," uviedol pre francúzsku agentúru AFP v pondelok slovenský premiér Robert Fico.
Francúzske predsedníctvo je podľa diplomatických zdrojov pripravené predostrieť v stredu nový kompromisný návrh. "Klimatický balíček je súčasťou riešenia ekonomickej krízy, pretože umožní tvorbu pracovných miest, nabáda k investíciám a EÚ sa stane menej závislou na dovážanom plyne a rope," vyhlásil začiatkom týždňa Stavros Dimas, komisár pre životné prostredie. Poľsko so svojou 90-percentnou závislosťou na fosílnych zdrojoch energie, Taliansko v strachu o manufaktúry a Nemecko v obavách o svoj ťažký priemysel, s tým však nesúhlasia.
Európania sa v roku 2007 zaviazali, že do roku 2020 znížia emisie o 20 percent, obnoviteľné energie budú predstavovať 20 spotreby a energetická spotreba sa takisto zníži o 20 percent. Cieľom summitu je nájsť konkrétne opatrenia, ako k tomuto stavu dospieť. Znamená to, že v nasledujúcich 8 rokoch musí európsky priemysel znížiť o 21 percent objemu emisií a vybaviť sa najmodernejšími technológiami.
Európska komisia navrhuje, aby priemysel od roku 2013 za každú tonu vypusteného CO2 zaplatil. Poľsko a ostatné nové krajiny EÚ však žiadajú, aby nemuseli platiť za polovicu svojich emisií až do roku 2016. Súčasťou opatrení, ktoré majú prinútiť hospodárstvo prijať nové pravidlá, je aj systém aukcií. Nemecko požaduje, aby boli zo systému platieb vyňaté chemický a oceliarsky priemysel.