RODOS. Polícia na gréckom ostrove Rodos použila v pondelok na žiakov protestujúcich proti sobotňajšiemu zásahu gréckej polície v Aténach, pri ktorom zatiaľ za neobjasnených okolností zahynul 15-ročný chlapec, slzný plyn. Informoval o tom korešpondent tlačovej agentúry AFP.
V centre mesta protestovalo asi tisíc školákov. Niektorí z nich zaútočili na policajnú stanicu a hádzali na budovu rôzne predmety, proti čomu zakročila polícia.
Zastrelenie Alexandrosa Grigoropoulosa, ku ktorému došlo v sobotu, rozpútalo vlnu vandalizmu zameraného proti bankám a obchodom a útokov tínedžerov na policajné ciele po celom meste. Okrem Rodosu a Atén došlo k nepokojom aj v prístavnom meste Pireus, na ostrove Kréta a v mestách Solún, Verria, Kavala, Komotini a Drama na severe krajiny.
Nepokoje začali v známom "Anarchistickom gete"
Nepokoje začali v rebelantskej aténskej štvrti známej ako "Anarchistické geto". Táto štvrť zohrávala kľúčovú úlohu pri zosadení diktatúry v polovici 70. rokov. Štvrť Exarchia leží medzi dvoma kľúčovými univerzitami. Sú v nej usídlení malí vydavatelia, avantgardné kníhkupectvá a umelecké galérie.
Nachádza sa v nej centrála opozičnej socialistickej strany PASOK, ako aj ultraľavicové skupiny a organizácie pre ochranu ľudských práv. Aténska štvrť Exarchia je známa tiež tým, že v nej dochádza k zrážkam medzi políciou a mladými anarchistami, ktorí útočia zápalnými bombami na banky a obchody.
Pätnásťročný Andreas Grigoropoulos, ktorého polícia zastrelila v Exarchii, bol medzi 30 mladými ľuďmi, ktorí hádzali kamene na policajné vozidlo. Hnev, ktorý spôsobilo zabitie mladíka, sa rozšíril po celom Grécku. Aj v roku 1985 polícia počas demonštrácie usmrtila 15-ročného Michalisa Kaltezasa, čo si vyžiadalo zrážky medzi ľavicovými skupinami a políciou.
Študentské protesty v tejto štvrti v roku 1973 viedli k ukončeniu vojenskej diktatúry, ktorá v krajine vládla v rokoch 1967 až 1974. Počas vtedajšieho povstania proti vojenskému režimu zahynulo v Exarchii okolo 40 ľudí. "Každé mesto má svoju rebelantskú štvrť a Exarchia si toto označenie udržiava," uviedol Michalis Spourdalakis, profesor politológie na Aténskej univerzite.
Grécka mládež obsadila konzulát v Berlíne
Vyše 15 mladých Grékov obsadilo grécky konzulát v Berlíne na protest proti víkendovému smrteľnému zásahu polície v Aténach. Gréci vstúpili ráno do budovy ako návštevníci, odvtedy ju však okupujú, uviedol hovorca konzulátu Panteles Panteloures.
Z budovy konzulátu, ktorý je neďaleko hlavnej nákupnej štvrte, visí transparent s nápisom "Zabitý štátom". Grécke veľvyslanectvo sa nachádza v inej časti Berlína. Na balkóne konzulátu sa občas zjavia mladí ľudia v čiernom, vymieňajú si pokriky s vyše 50 demonštrantami zhromaždenými na ulici a zhadzujú dolu letáky. "Ak polícia zabíja naše deti, odpor je naša povinnosť," uvádza sa na letáku. Konzulát je považovaný za extrateritoriálne územie a grécka strana by musela požiadať nemeckú políciu o pomoc, aby zasiahla.
Ďalšie výtržnosti môže vyvolať pripravovaný generálny štrajk
Premiér Costas Caramanlis prisľúbil, že vláda zastaví "nebezpečné" výtržnosti, ktoré zasiahli krajinu. Podľa jeho slov sú celoštátne nepokoje inšpirované extrémistami. "Neakceptovateľné a nebezpečné udalosti nemôžu a ani nebudú tolerované," uviedol vo svojom prvom verejnom vystúpení od začiatku krízy.
Letecké spoje do Grécka a lety z tamojších letísk budú v stredu zrušené, pretože leteckí dispečeri sa na jeden deň zapoja do generálneho štrajku proti zamestnaneckým reformám a hospodárskej politike vlády. Oznámili to dnes predstavitelia odborov.
"Všetky lety z gréckych letísk a na ne budú pozastavené, uskutočnia sa iba núdzové lety," uviedol generálny tajomník odborov leteckých dispečerov Panagiotis Hacakis pre tlačovú agentúru Reuters.
Gréci sa obávajú, že celoštátny štrajk môže spôsobiť ďalšie nepokoje. Štátne aerolínie Olympic Airlines, ktorých privatizácia práve prebieha, a ich konkurent Aegean Airlines, vyhlásili, že v stredu zrušia všetky zahraničné aj domáce lety.
Odbory gréckeho verejného a súkromného sektora vyzvali na celoštátny štrajk na protest proti dôchodkovým reformám a nepopulárnej ekonomickej politike vlády.