GDANSK. Návrh Slovenska môže byť východiskom pre riešenie sporu o klimaticko-energetickom balíčku medzi krajinami Vyšehradskej štvorky, pobaltskými štátmi, Rumunskom a Bulharskom na jednej strane a starými členskými krajinami Európskej únie na strane druhej. Vyhlásil to dnes slovenský premiér Robert Fico po schôdzke premiérov uvedených štátov s francúzskym prezidentom Nicolasom Sarkozym, ktorého krajina v súčasnosti predsedá EÚ.
"Deväť štátov akceptovalo návrh, ktorý pripravila slovenská strana a dokonca aj prezident Sarkozy ako predsedajúci Európskej únie potvrdil, že tento návrh môže byť východiskom pre riešenie situácie," povedal Robert Fico.
"Limity a návrhy, ktoré predkladá Európska komisia, sú veľmi prísne a nevýhodné pre nové členské krajiny," komentoval podstatu sporu premiér Fico. Ako dodal, Slovensko a ďalšie štáty urobili v rokoch 1990-2005 obrovský pokrok v redukcii skleníkových plynov, keď ich emisie znížili o takmer 33 percent.
"Prečo máme teraz začínať úplne od začiatku a byť znevýhodnení v porovnaní s inými štátmi?" spýtal sa Fico.
Návrh Slovenska podľa Fica spočíva v pridelení istého množstva percent emisných limitov navyše, ktoré by si medzi sebou mohli rozdeliť.
Slovenský premiér podľa vlastných slov otvoril počas rokovania aj otázku váhy hlasu starých a nových, veľkých a malých členov EÚ.
"Nerád počúvam výrazy ako 'Nemecko s tým nesúhlasí'. Napriek tomu, že Nemecko je niekoľkonásobne väčšie ako Slovensko, platí princíp rovnosti," povedal Fico a pripomenul, že na prijatie klimaticko-energetického balíčka je potrebné jednomyseľné rozhodnutie všetkých 27 členských štátov EÚ.
Nadchádzajúci summit únie, ktorý sa bude konať 11. a 12. decembra v Bruseli, Fico označil za historický, keďže sa na ňom očakáva prijatie ambicióznych cieľov v oblasti ochrany klímy. "Ale pokiaľ sa nedohodneme, nebude nič. Musia teda brať vážne aj hlasy malých krajín," dodal slovenský premiér.