SME

Klaus sa vzdal titulu čestného predsedu ODS

Český prezident a čestný predseda ODS Václav Klaus sa na kongrese tejto vládnej strany vzdal titulu jej čestného predsedu. Kongres v piatok otvoril Topolánek slovami, že "kto nechce ísť po modrej, nech ide inde".

Český prezident Václav Klaus odchádza. Z kongresu, aj zo strany.Český prezident Václav Klaus odchádza. Z kongresu, aj zo strany. (Zdroj: ČTK)

PRAHA. Český prezident a čestný predseda ODS Václav Klaus sa na kongrese tejto vládnej strany vzdal titulu jej čestného predsedu. Napísal to spravodajský server českých Hospodárskych novín ihned.cz.

"Táto politika nie je to, kvôli čomu som stranu zakladal a viedol," povedal na sneme Klaus. "Ďakujem vám za titul čestného predsedu a tohto titulu sa vzdávam."

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prezident pôsobil počas prejavu podľa ihned.cz rezignovane. V prejave poznamenal, že toto rozhodnutie v ňom zrelo už niekoľko rokov a nešlo len o posledné dva mesiace.

SkryťVypnúť reklamu

Kongres v piatok otvoril premiér a predseda strany Mirek Topolánek slovami, že "kto nechce ísť po modrej, nech ide inde".

ODS sa vraj prikláňa viac k politickému stredu

"Aby som prebiehajúcej premene ODS z pravicovej občianskej na stranu politického stredu, a stranu skôr lobistických záujmov než ideí, nestál v ceste, rozhodol som sa poďakovať vám za titul čestného predsedu, a tohto titulu sa dnes, na tomto mieste, definitívne vzdať. Bolo to - najmä v ostatnom období - záťažou pre vás, ale aj pre mňa," vyhlásil prezident Klaus z kongresovej rečníckej tribúny.

Klausov prejav bol prekvapivo krátky - trval iba niekoľko minút. Prezident v ňom ešte stihol nazvať prehru ODS v októbrových krajských a senátnych voľbách "katastrofálnou", vyjadriť obavy z toho, že ODS sa od pravicovej orientácie prikláňa viac k politickému stredu, a dodať 365 delegátom odvahu, aby sa pri voľbe vedenia strany odhodlali k "zásadnému rozhodnutiu".

SkryťVypnúť reklamu

Politológovia: Prezident by mohol podporiť vznik novej strany

Prezident meno pražského primátora Pavla Béma nahlas nevyslovil, ale v minulosti opakovane tohto Topolánkovho rivala podporil. Na sneme ODS bude v nedeľu jej predseda, premiér Mirek Topolánek obhajovať svoje kreslo. Jeho rivalom je primátor Prahy Pavel Bém. Klaus je proti zotrvaniu Topolánka na čele strany a netajil sa podporou Béma. Klausov odchod z ODS však môže podľa komentátorov pomôcť Topolánkovi zostať vo funkcii.

Politológovia a komentátori označili prejav prezidenta Václava Klausa za prekvapivý a akcentovali najmä jeho posledné slová, ktoré prezident zdôraznil - že ďakuje za pozornosť naposledy. To je vraj možné interpretovať aj tak, že Klaus by mohol v budúcnosti podporiť vznik nového projektu čisto pravicovej strany.

SkryťVypnúť reklamu

Klaus založil ODS v roku 1991 a až do roku 2002 stranu viedol. Po tom, ako sa Klaus rozhodol kandidovať na prezidentskú funkciu a ODS si zvolila do svojho čela Mirka Topolánka, delegáti kongresu pred šiestimi rokmi zvolili Klausa za doživotného čestného predsedu.

Topolánek priznal svoje chyby

Predseda ODS a český premiér Mirek Topolánek dnes v úvodnom prejave druhého dňa volebného kongresu strany priznal chyby a omyly ODS a vlády, ku ktorým sa osobne prihlásil. Pokles preferencií strany a komunikačné problémy vo vzťahu k médiám a voličom sú podľa Topolánka staršieho dáta než debakel strany v krajských a senátnych voľbách v októbri tohto roka.

Podľa šéfa ODS sa chyba stala už po parlamentných voľbách v júni 2006, keď strana svoje tesné víťazstvo nad ČSSD a výsledky nesprávne vyhodnotila a "nezvládla transformáciu z opozičnej na vládnu stranu". Topolánek po prvý raz verejne priznal, že ak by sa voľby konali o niekoľko týždňov neskôr, ODS by prehrala.

SkryťVypnúť reklamu

Šéf ODS uznal, že "propagandistická mašinéria" a negatívna kampaň opozičnej ČSSD bola účinná a verejnosť sa vládnych reforiem zľakla ešte skôr než ich vláda predložila. Vláda pred reformami podcenila kampaň a samotné reformy, ktoré sa kvôli hľadaniu zhody s koaličnými partnermi "rozdrobili" časť voličov ODS sklamali, podobne ako boj s byrokraciou a korupciou, ktoré zostali iba na papieri.

V dôsledku chýb ODS, rozhádanosti, nejednoty, nečinnosti jej ústredia a nedotiahnutých krokov vlády stratila ODS, podľa Topolánka, mnoho stredových voličov vo veku 30-43 rokov a neubránila sa nálepke, že je stranou iba pre bohatých.

Predseda strany stále uvažuje nad rekonštrukciou vlády

Šéf ODS na kongrese spomenul aj vnútrostranícku opozíciu v ODS - exministra financií a poslanca Vlastimila Tlustého a dvoch poslancov, Juraja Raninca a Jana Schwippela, ktorých v minulosti označoval za odpadlíkov. Topolánek im však neponúkol ruku a neuznal, že vo svojich výhradách mali pravdu. Trojica pritom opakovane apelovala na Topolánka, že ODS ustupuje od svojho volebného programu, najmä pokiaľ ide o jej sľub znižovať dane.

SkryťVypnúť reklamu

Mirek Topolánek v prejave k vyše 300 delegátom volebného kongresu ODS naznačil, že stále uvažuje o rekonštrukcii vlády, ktorá by sa mohla realizovať spolu s koaličnými partnermi, Stranou zelených a KDU-ČSL. Premiér podporil ratifikáciu dohôd s USA o výstavbe radarovej základne v Česku, ako aj schválenie Lisabonskej zmluvy - ku ktorej však má on aj mnoho členov ODS vážne výhrady. Lisabonská zmluva, podľa jeho slov, nerieši skutočné problémy EÚ, ale kým nebude schválená nebude mať EÚ vôľu nič reformovať.

"Sme teda na začiatku debaty, nie na jej konci," dodal s rým, že ODS bude po júnových voľbách do Európskeho parlamentu iniciovať vznik novej frakcie "so skutočne pravicovým, liberálnym programom, a so skutočne pravicovými, liberálno-konzervatívnymi stranami".

SkryťVypnúť reklamu

Voľba predsedu a podpredsedov ODS bude na programe kongresu v nedeľu dopoludnia. Okrem Topolánka chce na post šéfa strany kandidovať aj Pavel Bém, prvý podpredseda strany a primátor Prahy.

Česká republika

Horiaca skládka.

Zásah bude podľa odhadu trvať ešte niekoľko dní.


TASR
Ilustračné foto.

Prieskum sa uskutočnil v marci na vzorke 1 037 respondentov.


SITA 3
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  6. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  7. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 093
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 761
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 776
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 429
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 3 488
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 594
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 251
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 863
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu