WASHINGTON.
Odchádzajúci šéf Bieleho domu súčasne kritizoval Irán a Sýriu za pokračujúcu podporu terorizmu a zopakoval, že Spojené štáty nedopustia, aby Teherán získal jadrovú zbraň.
Podľa Busha je na Blízkom východe badateľný pozitívny vývoj, napríklad určitý príklon k reformám, či pokrok na ceste k riešeniu izraelsko-palestínskeho konfliktu, situácia však - ako uviedol - zostáva stále komplikovaná.
Bush znovu obhajoval svoje rozhodnutie o invázii do Iraku. Napriek tomu, že Saddám Husajn nedisponoval zbraňami hromadného ničenia a nebol zapletený do útokov z 11. septembra 2001, USA nemohli podľa Bushových slov riskovať a ponechať jeho potenciálne nebezpečný režim bez kontroly.
"Mne aj mnohým svetovým lídrom bolo jasné, že vo svete po 11. septembri sme si takéto riziko nemohli dovoliť," uviedol prezident v texte prejavu, s ktorým vystúpi na blízkovýchodnom fóre Saban.
Bush pripustil, že jeho politika na Blízkom východe nebola populárna a nie vždy splnila plánované ciele: vojna v Iraku bola napríklad oproti pôvodným zámerom dlhšia a drahšia. Washington sa však podľa Busha rozhodol pre náročnejšiu a dlhodobejšiu cestu, aby pomohol pri budovaní irackej demokracie.