WELLINGTON. Jeden z dvoch japonských horolezcov, ktorí na šesť dní uviazli pod vrcholom najvyššej hory na Novom Zélande, Mount Cook, zomrel len niekoľko hodín pred dnešným príchodom záchranárov. Informovali o tom miestne médiá.
Búrka prinútila dvoch Japoncov ostať v stane 50 metrov pod 3754 metrov vysokým vrcholom. Zlé počasie pretrvávalo a bránilo záchranárom dostať sa k nim vrtuľníkom. Dvojicu mužov napokon lokalizovali tento utorok a zhodili im núdzové zásoby, vietor však bol prisilný na to, aby sa pokúsili ich odviezť.
Polícia uviedla, že Japoncov objavili dnes ráno mimo stanu, ktorý počas noci buď odvial vietor alebo ho zasypal sneh. Horolezci zrejme nenašli 70-kilogramový balík prežitia, v ktorom bolo rádio a inštrukcie v japončine.
Helikoptéra k mužom dorazila až dnes ráno, mohla však naraz previezť len jedného z nich. Záchranár spustený na lane najskôr vzal 51-ročného Hideakiho Naru. Po návrate vrtuľníka našli 49-ročného horského vodcu Kijošiho Ikenoučiho mŕtveho. Obaja boli z Tokia.
Záchranári uviedli, že Nara sa zotavuje v nemocnici a je v pozoruhodne dobrom stave, aj keď má na tvári omrzliny. Teploty v noci klesali až na mínus 20 stupňov Celzia.
Ikenouči je v poradí 69. horolezcom a siedmym Japoncom, ktorý zomrel na hore Mount Cook.
Zdroj: Reuters, DPA