PRAHA. Predseda českej vlády Mirek Topolánek dnes v Prahe absolvoval prvé oficiálne podujatie českého predsedníctva v EÚ, ktoré sa začne 1. januára 2009 a potrvá pol roka. Český premiér dnes hostil Konferenciu predsedov frakcií Európskeho parlamentu na čele so šéfom EP Hansom-Gertom Pötteringom.
Predseda EP v Prahe vyjadril podporu českému predsedníctvu v EÚ a vyslovil sa za čo najskoršiu ratifikáciu Lisabonskej zmluvy. "Všetci si prajeme úspech českého predsedníctva," podčiarkol s tým, že predpokladom úspechu je vôľa ku kompromisom.
"Úspech českého predsedníctva bude veľmi závislý na tom, ako sa tu v Prahe, v ČR, podarí ratifikovať Lisabonskú zmluvu. A EP očakáva, že Lisabonská zmluva bude ratifikovaná už čoskoro, pretože predsednícka krajina má aj zodpovednosť za celú Európu," vysvetlil.
Topolánek pripustil, že ratifikácia Lisabonskej zmluvy v celej EÚ môže skončiť v roku 2009, ale rozhodujúci bude prístup Írska.
"K tomu, čo podnikne Írsko, sa nechcem vyjadrovať veľmi konkrétne, pretože by som hovoril iba špekulácie. Domnievam sa, že na budúci rok je - za istých okolností - možné ukončiť proces ratifikácie v celej dvadsaťsedmičke. Ale pokiaľ odo mňa chcete mieru pravdepodobnosti, tak to vám nepoviem. Myslím si, že to je pravdepodobné," zdôraznil české premiér.
Podľa Topolánka Česko svoju úlohu "riadiť, moderovať, hľadať kompromisy a zastupovať EÚ navonok" zvládne.
"Čo je úloha, ktorú nepokladám za elementárnu a jednoduchú," konštatoval s tým, že od januára do konca júna nebude iba Mirkom Topolánkom, šéfom ODS a premiérom, ale predsedom Európskej rady. "A to je celkom odlišná pozícia od tej, na ktorú sme doteraz boli u premiérov navyknutí," vysvetlil.
Premiér ČR sa však ešte má čomu priučiť, minimálne v tom, ako má premiér predsedajúcej krajiny pózovať fotografom a vystupovať pred kamerami. Tzv. rodinné foto s účastníkmi stretnutia sa dnes na Žofíne príliš nevydarilo a počas brífingu s predsedom EP Topolánek opakovane "gúľal" očami a pozeral do stropu.
S EP chce Topolánek počas predsedníctva intenzívne komunikovať, aj keď si je vedomý, že medzi frakciami EP sú veľké rozdiely, porovnateľné s rozdielmi medzi klubmi v českej Poslaneckej snemovni.
"Tá komunikácia je nevyhnutná, pretože dnes aj kde Európska rada sa uznesie či nájde kompromis, tak stále ešte Európsky parlament môže svojím hlasovaním tú situáciu zmeniť. Je treba nájsť kompromis, o novom riešení sa musí rokovať. V tomto zmysle beriem spoluprácu s Európskym parlamentom a s ľuďmi, ktorí boli dnes pri našom stole na Žofíne, za absolútne kľúčovú a môžem vás uistiť, že to rokovanie bolo veľmi otvorené, miestami búrlivé, ale veľmi korektné," konštatoval český premiér.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) sla