Berlín 4. decembra (TASR) - Vnuk nemeckého aristokrata, ktorý sa v roku 1944 podieľal na neúspešnom pokuse o atentát na Adolfa Hitlera, dnes na súde žiadal kompenzáciu za tisíce hektárov pôdy, o ktoré jeho rodina prišla za vlády nacistov.
Friedrich zu Solms-Baruth uviedol, že jeho starý otec, ktorý sa volal rovnako, bol donútený vzdať sa vlastníctva približne 7000 hektárov pôdy neďaleko Berlína po tom, ako ho Gestapo deň po neúspešnom bombovom atentáte na Hitlera zatklo.
Otázne je, či Solms-Baruth starší prišiel o pôdu, keď sa vo väzení vlastnoručným podpisom vzdal vlastníckych práv, alebo pri okupácii oblasti Červenou armádou tesne po vojne.
Sovieti pri vzniku Nemeckej demokratickej republiky zabrali všetky väčšie pozemky a ak súd rozhodne, že pôda pripadla im, pokus aristokrata o získanie majetku späť bude zrejme neúspešný.
Ak však súd rozhodne, že sa starý otec majetku vzdal vo väzení, jeho vnuk bude mať právo žiadať za pôdu kompenzáciu.
Pôda je v súčasnosti vo vlastníctve spolkového štátu Brandenbursko, samosprávnych oblastí a súkromných spoločností vrátane firiem Total a Deutsche Telekom.
Starý otec Solmsa-Barutha sa podieľal na známom pokuse o atentát na Hitlera 20. júla 1944, ktorý viedol plukovník Claus Graf Schenk von Stauffenberg. Ten v konferenčnej miestnosti, kde sa Hitler stretával so svojimi vojenskými poradcami, umiestnil bombu, ktorá však Hitlera neusmrtila a atentátnikov chytili. Hlavných konšpirátorov obesili, Solms-Baruth smrti unikol len vďaka tomu, že sa vzdal majetku svojej rodiny. Neskôr utiekol do južnej Afriky, kde krátko po vojne zomrel.
Jeho vnuk vyhlásil, že ak pred súdom neuspeje, obráti sa na Európsky súd pre ľudské práva.