MOSKVA. Ruský premiér Vladimir Putin dnes uviedol, že dúfa v pozitívny vývoj vzťahov Moskvy a Washingtonu po zvolení demokrata Baracka Obamu za budúceho prezidenta USA.
"Pri zmene moci v každej krajine a o to viac v superveľmoci, akou sú Spojené štáty, obvykle dôjde k určitým zmenám," povedal Putin v úvode televízneho programu, v ktorom odpovedá na otázky občanov. "Veľmi dúfame, že tieto zmeny budú pozitívne. Momentálne vidíme takéto pozitívne signály."
Podobne sa predtým vyjadril aj ruský prezident Dmitrij Medvedev, ktorý tiež odmietol ako nezmyselné úvahy o tom, že zhoršenie rusko-amerických vzťahov povedie k novej studenej vojne. "Dnes máme rovnaké hodnoty. Musíme sa len postarať o to, aby boli tieto hodnoty rovnako chápané," povedal pre indickú televíziu.
Putin okrem toho vyhlásil, že Ruská federácia prekoná globálnu ekonomickú krízu s "minimálnymi stratami" pre hospodárstvo i obyčajných ľudí. Opätovne obvinil USA z toho, že vedúce svetové ekonomiky "infikovali" krízou, pričom znova prisľúbil, že vláda nepripustí ostrú devalváciu rubľa.
Putin sa počas televíznej debaty vyjadril, že ak Ukrajina nezaplatí dlh Gazpromu, Moskva zníži dodávky plynu. "Ak si naši partneri nebudú plniť svoje záväzky, obmedzíme dodávky," vyhlásil Putin. Vzťahy medzi Ruskom a Ukrajinou sa v posledných rokoch zhoršili predovšetkým pre snahu Kyjeva stať sa členom Severoatlantickej aliancie a Európskej únie.
Cez plynovody na území Ukrajiny prichádza do Európy pätina z celkového dovozu zemného plyn. Európske krajiny sa preto obávajú, že akékoľvek spory medzi Ruskom a Ukrajinou môžu vyústiť do zníženia alebo zastavenia dodávok plynu, ako tomu bolo v januári roku 2006.
Väčšina otázok položených Putinovi prostredníctvom telefónu či internetu sa týka práve ekonomických otázok ako sú rastúca nezamestnanosť, inflácia či problémy bánk. Putin v jednej z odpovedí uviedol, že štát by mohol vstúpiť do firiem dôležitých pre hospodárstvo krajiny, aby im pomohol v čase krízy. Tento nástroj podľa neho môže Moskva využiť v "pomerne veľkom meradle".
Putin zaviedol každoročnú tradíciu odpovedania na otázky občanov v čase, keď bol prezidentom. Pri poslednom - a v poradí šiestom - programe v októbri 2007 reagoval na 72 otázok za vyše tri hodiny. Tento rok sa očakáva, že program potrvá najmenej dve hodiny.
Zdroj: Reuters, AP, DPA