Brusel 3. decembra (TASR) - Slovenskí europoslanci zo Strany maďarskej koalície (SMK) Edit Bauer a Árpád Duka-Zólyomi dnes poslali svojim kolegom v Európskom parlamente otvorený list, ktorým chcú "objasniť fakty, aby tak európska verejnosť mohla pochopiť zhoršujúcu sa protimenšinovú atmosféru na Slovensku".
Ide o reakciu na list troch slovenských europoslancov z radov socialistov, ktorí - reagujúc na predchádzajúci otvorený list Bauer a Duku-Zólyomiho adresovaný podpredsedovi socialistickej frakcie Hannesovi Swobodovi - konštatovali, že svojich kolegov z SMK v minulosti žiadali, aby sa v prípade pocitu krivdy voči maďarskej menšine na Slovensku alebo v iných citlivých témach obrátili na nich a tieto otázky si prediskutovali. Slovenskí členovia socialistickej frakcie tvrdia, že sa tak však ani raz nestalo.
Bauer a Duka-Zólyomi dnes odmietli tvrdenie, že sa vyhýbajú priamej konfrontácii. Vo svojom liste pripomínajú, že po vytvorení vládnej koalície za účasti Slovenskej národnej strany sa nenávistné prejavy stali súčasťou slovenskej vládnej politiky, čo narušilo a skomplikovalo slovensko-maďarské vzťahy.
"Vyhlásenie europoslancov za stranu Smer-SD, že robíme zlé meno Slovensku len preto, že upriamujeme pozornosť na holé fakty, je neprijateľné. Naša kritika vlády premiéra Roberta Fica bola vždy odôvodnená," uvádza sa v liste.
V ňom spomínajú okrem iného aj prípad študentky Hedvigy Malinovej, kauzu učebníc pre školy s vyučovacím jazykom maďarským, či menšinového vysielania Rádia Patria, ako aj zásah slovenskej polície voči fanúšikom na futbalovom zápase v Dunajskej Strede a problematiku Benešových dekrétov.
Rovnako vítajú, že po dlhom období zavádzajúcich vyhlásení slovenská vláda konečne zakázala extrémistickú organizáciu Slovenská pospolitosť, ktorá je ekvivalentom Maďarskej gardy.
"Súčasne si uvedomujeme, že rozhodný postup maďarských úradov voči Maďarskej garde by pripravil slovenských nacionalistov o zdroj ich argumentov," tvrdí sa v liste.
Bauer a Duka-Zólyomi zdôrazňujú, že je neprijateľné, aby SNS určovala politiku, ktorá je proti hodnotám štandardných politických strán.
"So znepokojením sledujeme, že netolerancia voči národnostným menšinám sa stala súčasťou každodenného života," konštatujú poslanci, ktorí dúfajú, že politické skupiny v EP budú v budúcnosti postupovať účinnejšie s cieľom zabrániť tomu, aby sa v členských krajinách EÚ dostali k moci extrémistické strany.
(spravodajkyňa TASR Monika Poláková) cve