Mládež v ňom videla nemeckého Jamesa Deana. Pre väčšinu našich divákov bol vždy tým najmladším zo siedmich statočných. Herec Horst Buchholz sa narodil pred 75 rokmi.
Horst Werner Bucholz sa narodil 4. decembra 1933 v Berlíne ako nemanželské dieťa Márie Hasenkampovej a krátko po pôrode ho dali na adopciu. Keď sa jeho matka vydala v roku 1938 za obuvníka Huga Buchholza, vzala si syna späť a dala mu manželovo meno. Počas vojny bol evakuovaný do českého protektorátu v Sliezsku. Hneď, ako to bolo možné, ušiel, a v roku 1946 sa vrátil späť do Berlína.
Aj keď sa pôvodne chcel stať lekárom, prevládol u neho záujem o herectvo. V roku 1947 stál po prvý raz na divadelných doskách ako operetný štatista v berlínskom divadle Metropoltheater a o rok neskôr už účinkoval v inscenácii podľa populárneho detského príbehu Ericha Kästnera Emil a detektívi.
Hochštapler Felix Krull
Horst debutoval štekom vo filme Stopy vedú do Berlína z roku 1952, no skutočnú kariéru začal až lyrickým príbehom Marianna mojej mladosti, o prvom citovom vzplanutí zasneného romantika.
Už nasledujúca úloha, paradoxne sovietskeho vojaka Míšu vo filme Nebo bez hviezd, mu priniesla Nemeckú filmovú cenu a cenu za najlepší mužský herecký výkon na filmovom festivale v Cannes.
Po tomto úspechu nasledoval film Priznanie hochštaplera Felixa Krulla, ktorým prerazil. Ironický príbeh podľa románu Thomasa Manna o mladíkovi, ktorý zneužíva záletné paničky na zisk majetku a postavenia, mu vyniesol obdiv u nemeckej mládeže, ktorá ho pasovala za nemeckého Jamesa Deana.
ako zmeniť komunistu
Pre mnohých ľudí Buchholz bol a bude predovšetkým najmladším zo siedmich statočných. Napriek veľkej popularite westernu na motívy diela Sedem samurajov Akira Kurosawu, ktorý sa dočkal ešte niekoľkých nie veľmi úspešných pokračovaní, ho Buchholz nepovažoval za svoj najlepší film.
Tým bola komédia Billyho Wildera Jeden, dva, tri. Režisér, ktorý mal na konte slávne Niekto to rád horúce, sa vysmial ešte pred postavením Berlínskeho múru studenej vojne.
Buchholz ako Otto Ludwig Piffl sa tajne ožení s dcérou šéfa Coca-Coly a jeho podriadený, ktorého úlohou bolo dostať kolu za železnú oponu a dozerať na šéfovu dcéru, má tri dni na to, aby zo zarytého komunistu urobil presvedčeného kapitalistu.
Smutné prebudenie zo slávy
Buchholzov život nebol len prechádzkou ružovým sadom. Hoci šesťdesiate roky boli k nemu priaznivé, ďalšie dekády už také úspešné neboli. To sa prejavilo na jeho depresii. Zvlášť, keď sa nechal nahovoriť na projekty, ako bolo moderovanie televízneho programu Astro show.
Účinkovať napriek tomu neprestal, ale hlavnú aktivitu presunul do divadla a televízie.
Posledný veľký projekt, na ktorom sa Buchholz zúčastnil, bol oscarový Život je krásny, kde si zahral úlohu nemeckého lekára. Paradoxom je, že mu v titulkoch spotvorili meno na Bucholz.
Hercovu záľubu v rozprávkach – účinkoval napríklad v u nás veľmi populárnej princeznej Fantaghiró – využil český režisér Václav Vorlíček, ktorý Buchholza obsadil do úlohy kráľa Jorgena vo svojom Vtákovi ohnivákovi. Filmovanie v Česku a čiastočne aj na Slovensku si herec veľmi pochvaľoval a svoju spriaznenosť k českej kinematografii prejavil v roku 2000 účasťou v porote medzinárodného filmového festivalu pre deti a mládež v Zlíne.
Synova spoveď
Buchholzov syn Christopher nakrútil sériu veľmi otvorených rozhovorov, v ktorých priznal mnohé pochybenia a takisto svoju bisexualitu. S dokumentom Horst Buchholz – môj otec vyšiel na verejnosť dva roky po Horstovej smrti v marci 2003. Vtedy zomrel na následky zápalu pľúc.
V jednom z interview, ktoré o práci na tomto projekte jeho syn poskytol, si otca uctil. Vyslovil vetu, ktorá nie je len poctou nebohému otcovi, ale odráža i aktuálny stav spoločnosti: „Nevidím v Nemecku nikoho s jeho úrovňou alebo charizmou.“
![]() |
Horst Buchholz
1933 narodil sa 4. decembra
1955 Nebo bez hviezd
1955 - Priznanie hochštaplera Felixa Krulla
1960 Sedem statočných
1997 Život je krásny
2000 Vták ohnivák
2003 zomiera 3. marca