NAÍ DILLÍ. Americká ministerka zahraničných vecí sa dnes v Naí Dillí pokúsila zmierniť napäté vzťahy medzi Pakistanom a Indiou, vyzvala Islamabad na urýchlené a rázne uskutočnenie krokov k dolapeniu páchateľov útokov na Bombaj a ich vyšetrenie.
"Nastal čas, keď všetci musia spolupracovať a musia to robiť transparentne. Je to čas, keď predovšetkým Pakistan by mal tak konať," povedala šéfka americkej diplomacie.
India vyzvala Pakistan, aby sa postaral o okamžité dolapenie teroristov, ktorí sa podieľali na útokoch na Bombaj. Podľa indickej polície boli militanti vyše roka trénovaní v Pakistane.
"Musíme naliehavo konať, musíme konať s pevným odhodlaním a musím zdôrazniť, že Pakistan by mal takisto konať s pevným odhodlaním," povedala Riceová.
Ghándíová: India sa neskloní pred terorizmom
Sonia Ghándíová, predsedníčka vládnucej strany Indický národný kongres dnes vyhlásila, že India si želá mier so všetkými svojimi susedmi. Ghándíová to povedala uprostred nezvyčajne napätých vzťahov s Pakistanom, po teroristických útokoch na Bombaj, za ktoré je obviňovaná skupina militantov Laškare tajjaba.
"India chce mierové vzťahy so všetkými svojimi susedmi, ale to by nemalo byť vnímané ako slabosť," konštatovala Ghándíová v metropole Kašmíru Šrínagar v blízkosti hraníc s Pakistanom.
Do Islamabadu medzitým pricestoval americký šéf zboru náčelníkov štábov Mike Mullen v rámci úsilia USA upokojiť situáciu medzi susedmi - Pakistanom a Indiou. Šéfka diplomacie Riceová sa k nemu pripojí vo štvrtok, keď pricestuje do Islamabadu na krátku návštevu. "Pobudne v Pakistane päť až šesť hodín a stretne sa s vedúcimi predstaviteľmi krajiny," informoval hovorca pakistanského ministerstva zahraničných vecí tlačovú agentúru DPA.
Miliband: Západ by mal pomôcť Pakistanu v boji proti terorizmu
Teroristické útoky v Bombaji poukázali na potrebu pomôcť Pakistanu v boji proti terorizmu. Vyhlásil to dnes britský minister zahraničných vecí David Miliband po príchode na rokovania so svojimi rezortnými partnermi z členských krajín NATO v Bruseli.
Aliancia sa obáva, že stupňujúce sa napätie medzi Indiou a Pakistanom môže oslabiť snahu Islamabadu dostať pod kontrolu extrémistov usídlených v kmeňových regiónoch pri hraniciach s Afganistanom.
Miliband uviedol, že Západ by mal Pakistanu poskytnúť politickú, ekonomickú a bezpečnostnú pomoc, aby sa vyrovnal s násilím v hraničnej oblasti s Afganistanom.
"Súčasná hrozba pre Pakistan nepochádza z Indie. Hrozba pre Pakistan prichádza zvnútra. Je potrebné vybudovať nevyhnutný ekonomický a politický aparát v Pakistane a zabezpečiť bezpečnosť," dodal Miliband.
Schôdzka šéfov diplomacie štátov NATO sa sústreďuje na rokovanie o lepšom zapojení 51.000 jednotiek aliancie v Afganistane do civilných projektov a spôsobe, ako podporiť afganskú vládu rozvojovou pomocou a zabezpečiť vybudovanie demokratických inštitúcií.