NEW YORK. Vyše 100 bývalých prezidentov a premiérov z celého sveta napísalo dnes generálnemu tajomníkovi OSN Pan Ki-munovi list, v ktorom ho vyzývajú, aby odcestoval do Mjanmarska a urobil nátlak na prepustenie politických väzňov.
V liste, ktorý uverejnili dve organizácie pre ľudské práva, vyzvalo Pana dovedna 112 bývalých lídrov, aby navštívil Barmu ešte do konca decembra. Takáto návšteva "by ilustrovala svetu, či to vojenský režim Barmy myslí vážne s výzvami OSN", píše sa v liste.
Od júna 2007 stúpol počet politických väzňov v Mjanmarsku, v ktorom viac ako 40 rokov vládne vojenská junta, z 1200 na 2100. Najznámejšou politickou väzenkyňou je držiteľka Nobelovej ceny za mier a šéfka opozície Aung Schan Su-Ťijová.
Signatármi listu sú okrem iných bývalí americkí prezidenti George H.W. Bush a Jimmy Carter, bývalí britskí premiéri Tony Blair, John Major či Margaret Thatcherová a prezident bývalého Sovietskeho zväzu Michail Gorbačov. Iniciátorom listu bol bývalý nórsky premiér Kjell Magne Bondevik.
Ak by sa Pan rozhodol navštíviť Mjanmarsko, bola by to jeho druhá cesta do krajiny tento rok. Pan pricestoval do Barmy v máji, aby zabezpečil vstup humanitárnym pracovníkom po cyklóne Nargis. Odvtedy sa nechal počuť, že by sa rád vrátil a prediskutoval politické otázky. Avšak diplomati tvrdia, že Pan sa zdráha znovu navštíviť Mjanmarsko, kým sa neubezpečí o možnom úspechu a prepustení politických väzňov. Zatiaľ však existujú len malé náznaky toho, aby junta spolupracovala. Desiatky ďalších osôb totiž minulý mesiac uväznila.
"Vyzývame vás, aby ste jasne povedali, že všetci politickí väzni v Barme musia byť prepustení do konca roka, bez ohľadu či do krajiny pocestujete alebo nie," uvádza sa v liste. "Ak barmská junta bude pokračovať vo vzdorovaní Organizácii Spojených národov a bude odmietať prepustenie do konca roka, žiadame vás, aby ste vyzvali Bezpečnostnú radu OSN na podniknutie ďalších konkrétnych krokov k prepusteniu všetkých politických väzňov," uvádza sa v liste s tým, že "obyvatelia Barmy sa spoliehajú na OSN, že podnikne patričné kroky na dosiahnutie zásadnej zmeny v krajine."
V októbri minulého roka vydala Bezpečnostná rada OSN vyhlásenie, v ktorom požadovala demokratické reformy v Mjanmarsku, vrátane prepustenia väzňov. Avšak Rusko a Čína ho vetovali, dodáva tlačová agentúra Reuters.