Poznaň 2. decembra (TASR) - Zníženie emisií skleníkových plynov vo väčšom rozsahu požadovali dnes rozvojové krajiny od bohatých štátov na konferencii o klimatických zmenách v poľskom meste Poznaň.
Chudobnejšie krajiny požadovali od priemyslovo najvyspelejších štátov aj financie na zakúpenie technológií, zodpovedajúcim požiadavkám v oblasti ochrany životného prostredia.
Delegáti z približne 190 krajín by na dva týždne trvajúcej konferencii v Poznani mali pripraviť pôdu pre rokovania o globálnom pakte proti klimatickým zmenám, ktoré sa začnú na budúci rok.
Podľa Číny, ktorá medzičasom dostihla USA v oblasti emisie skleníkových plynov, by priemyslovo najvyspelejšie krajiny mali byť pre ostatné krajiny sveta príkladom aj v oblasti boja proti znečisťovaniu životného prostredia.
Konferencia OSN o klimatických zmenách sa v pondelok začala výzvou na urýchlené kroky v boji s globálnym otepľovaním aj napriek aktuálnej globálnej finančnej kríze. Nečinnosť v tomto smere môže podľa varovaní znamenať v roku 2050 nedostatok vody pre polovicu sveta.
Na dvojtýždňovom podujatí sa zúčastňuje vyše 10.000 delegátov zo 186 krajín. Konferencia má priblížiť k dohode bohaté a chudobné krajiny s cieľom zamedziť znečisťovaniu ovzdušia skleníkovými plynmi.
Ku kľúčovým témam patria možnosti poskytovania a financovania ekologických technológií chudobným a rozvíjajúcim sa štátom.
V stávke je pritom nájdenie širokej dohody o limitoch emisií skleníkových plynov, čím sa by sa nahradil kjótsky protokol, ktorého platnosť vyprší v roku 2012.
Európska únia prisľúbila zníženie emisií oxidu uhličitého do roku 2020 o 20 percent v porovnaní s rokom 1990. Výhrady ku konkrétnym návrhom opatrení však vyjadrili Taliansko a postkomunistické štáty EÚ, a to vzhľadom na finančnú náročnosť plánu.