Internetové falošné správy - hoaxy, vymyslení analytici a slabé overovanie zo strany médií - aj tým boli charakteristické tohtoročné prezidentské voľby v USA. Najvypuklejším prípadom, o ktorom sa nedávno v amerických médiách hovorilo, bol analytik Martin Eisenstadt.
Vymyslený McCainov poradca Obeťou novinárskej kačice sa stala televízia MSNBC. Tá bez overenia zdroja, iba na základe nejakého emailu informovala o istom poradcovi Johna McCaina Martinovi Eisentadtovi. Zároveň mal byť jedným z hlavných výskumníkov Hardingovho inštitútu a konzultačnej skupiny Eisenstad Group. Eisenstadt mal byť podľa stanice pôvodcom informácie, ako sa republikánska kandidátka na viceprezidentský úrad Sarah Palinová čudovala, že Afrika nie je krajina.
Problémom však je, že Eisenstadt je vymyslená postava, rovnako ako Hardingov inštitút či Eisenstandt Group. Pôvodne o Palinovej a Afrike informoval Fox News, no jej reportér Carl Cameron vyhlásil, že mu o tom nepovedal žiaden Eisenstadt. Moderátor MSNBC David Shuster sa za prešľap ospravedlnil.
Eisenstadt sa pritom prvýkrát neobjavil iba v novembri. Už v júli mal na konte vymyslenú správu. Vtedy novinár Jonathan Stein z časopisu Mother Jones písal ako Eisenstadt hovoril vo vysielaní irackej televízie o kasíne v bagdadskej ostro stráženej „Zelenej zóne".
Pôvodcami hoaxu boli filmári Eitan Gorlin a Dan Mirvish, napísal denník New York Times.
VIDEO: Eisenstadt existuje, iba virtuálne
VIDEO: MSNBC hovorí o vymyslenom McCainovom poradcovi
Štvanie proti Obamovi Ďalšou kačicou, ktorá sa dotkla aj veľkých médií bola vymyslená story o telefonáte budúcej prvej dámy Michelle Obamovej vymyslenej africkej spravodajskej agentúre African Press International. Už niekoľko mesiacov putoval americkými médiami hoax, ktorí spomenuli nielen konzervatívni spíkri, ale napríklad aj vo vysielaní Fox News, že existuje nahrávka v ktorej má Michelle nejaké rasové vyjadrenia. Asi dva týždne pred voľbami sa objavila agentúra API, ktorá údajne sídli v Nórsku a údajne do nej Obamová volala. Mala sa na ich reportérov osopiť, prečo škodia jej manželovi, ktorého mal adoptovať indonézsky otec a hovorila aj o „bielych rasistoch".
Tento príbeh síce nenašiel takú odozvu v mainstreamových médiách ako Eisenstadt. Azda iba v tom, že Fox News sa ohradilo voči správam, že by malo prístup k nejakej podobnej páske s rozhovorom API a budúcej prvej dámy. Stránka API je pritom umiestnená na blogerskom serveri, neobsahuje žiadne relevantnbé mená a iba prebraté správy. Napriek tomu ju denne navštívili desaťtisíce a tejto kačici veria. Mimochodom stránka API denno-denne tvrdí, že vysielanie vymyslenej pásky je na spadnutie. Doteraz ju nikto nepočul.
VIDEO: Hoax z vymysleného API