BENÁTKY. Mesto lagún, talianske Benátky, kde sa hladina vody zvýšila v pondelok o 156 cm oproti normálu zostáva napriek poklesu hladiny z väčšej časti aj dnes pod vodou. Spomínaný vodný stav je najvyšším za uplynulých 22 rokov.
Po večernom dočasnom poklese vodnej hladiny, ktorá predtým dosiahla štvrtú najvyššiu hodnotu za uplynulých 100 rokov, došlo dnes predpoludním opäť k jej zvýšeniu o 110 cm, mestom zneli sirény, aby upozornili na nebezpečenstvo obyvateľov i návštevníkov mesta.
Massimo Cacciari, starosta mesta, v ktorom fenomén Aqua Alta nie je ničím výnimočným, hovoril v súvislosti s terajšou situáciou napriek tomu o čomsi mimoriadnym, veď turisti i Benátčania sa na obľúbených miestach Benátok, vrátane Námestia sv. Marka mohli pohybovať iba vo vode siahajúcej po ich stehná. Stoličky pouličných kaviarničiek zmizli úplne vo vodnej mase.
Hotelieri v tejto súvislosti upozorňovali, že talianski politici nechápu nutnosť daňových zvýhodnení pre miestnych podnikateľov a zabezpečenie infraštruktúry, ktorá by vhodným spôsobom chránila Benátky pred záplavami. Mestu hrozí podľa nich, že sa stane muzeálnou lokalitou, veď populácia je tu prestarnutá, počet obyvateľov klesol od roku 1950 o takmer dve tretiny na 62.000, čo súvisí okrem iného aj s vysokými existenčnými nákladmi, napríklad nájomným, ktoré je tu o 60 percent vyššie ako inde v Taliansku.
Blízky spolupracovník talianskeho premiéra Silvia Berlusconiho, najvyšší predstaviteľ benátskeho regiónu Giancarlo Galan, obvinil vedenie mesta, že nepodniká nič pre záchranu Benátok.
O tom, že Benátky treba zachrániť, niet na Apeninskom polostrove pochýb. Doteraz však všetky plány stroskotali na otázke peňazí, respektíve na odlišných názoroch na spôsob realizácie záchrany.
Zvýšenie vodnej hladiny v Benátkach má historicky rekordnú hodnotu 194 centimetrov z roku 1966, keď sa pod vodou ocitlo prakticky celé mesto. Vtedy čelilo Taliansko na značnej časti územia katastrofálnym povodniam.
Zdroj: APA