Stuttgart 1. decembra (TASR) - Viac ako 7,3 milióna nemeckých televíznych divákov si v nedeľu v hlavnom vysielacom čase večera pozrelo na prvom programe verejnoprávnej televízie v premiére snímku Mogadišo. Ide o televíznu filmovú rekonštrukciu únosu lietadla spoločnosti Lufthansa, ktorým sa palestínske teroristické komando pokúsilo na jeseň 1977 pomôcť svojim "kolegom" z nemeckej Frakcie Červenej armády (RAF) presadiť prepustenie uväznených lídrov tejto organizácie.
Únos lietadla typu Boeing 737-230 s názvom Landshut sa po piatich dňoch utrpenia, vrátane vraždy kapitána lietadla Jürgena Schumanna, skončil úspešným zásahom nemeckej jednotky osobitého určenia GSG-9 v somálskom Mogadiše.
Teroristická akcia bola snahou o vystupňovanie požiadaviek, sformulovaných po predchádzajúcom únose šéfa organizácie zamestnávateľov Hannsa Martina Schleyera, a vyvrcholením roku charakterizovaného krvavým terorom.
"Tvorcom televízneho filmu sa podarilo nakrútiť dramatický príbeh, v ktorom však napätie a akčné scény nepôsobia samoúčelne, ale vyvolávajú záujem o ďalšie informácie," vyhlásil intendant príslušného tretieho programu verejnoprávnej nemeckej televízie SWR Peter Boudgoust.
Režisérovi Rolandovi Susovi Richterovi sa podarilo vydarene obsadiť aj hlavné úlohy. Kapitána lietadla Jürgena Schumanna stvárnil už aj z hollywoodskych produkcií známy Thomas Kretschmann; druhého pilota Jürgena Vietora si zahral Simon Verhoeven; veliteľa teroristického komanda kapitána Mahmuda obsadil Said Taghmaoui; vtedajšieho nemeckého spolkového kancelára Helmuta Schmidta, ktorý sa dôrazne postavil proti prepusteniu uväznených teroristov, hral Christian Berkel; a jeho kľúčového muža pri vyjednávaní v jednotlivých destináciách odysey uneseného stroja Hansa-Jürgena Wischnewského stvárnil Jürgen Tarrach.
K úspechu filmu prispieva aj presvedčivá kreácia postavy veliteľa útvaru GSG-9 Ulricha Wegenera, ktorého stvárnil Herbert Knaup, či letušky Gabi Dillmannovej, ktorej úlohu zveril režisér Nadje Uhlovej.
Veľkej pozornosti divákov sa tešilo aj monotematické vydanie pravidelnej diskusnej relácie Anne Willovej, ktoré sa tentoraz venovalo práve spomienkam na túto neblahú udalosť a poučeniam z nej. Napriek pokročilosti času, v ktorom prvý verejnoprávny program nemeckej televízie zaradil reláciu do programu, vytrvalo pri obrazovkách takmer 21 percent televíznych divákov. Solídnu sledovanosť mala aj nočná projekcia dokumentárneho filmu o únose, v ktorom spomínali aj ďalší členovia posádky uneseného stroja, niekdajší pasažieri - rukojemníci, či manželka zastreleného kapitána stroja.
Jeden z hostí diskusnej relácie, druhý pilot uneseného lietadla Jürgen Vietor pred kamerami potvrdil, že nechce meniť rozhodnutie, ktorým odmietol prijať vysoké štátne vyznamenanie na protest proti plánovanému prepusteniu jedného z prominentných členov RAF Christiana Klara, avizovanému na začiatok budúceho roka. Podľa jeho slov to môže síce byť v súlade s nemeckou legislatívou, vrátane ústavy, avšak je to prejav neúcty voči obetiam teroru a ich pozostalým.
S podobným názorom nezostal medzi hosťami osamotený, aj keď napríklad jeden z niekdajších členov zásahového komanda GSG-9 Dieter Fox, ktorý sa osobne zúčastnil na zásahu v Mogadiše a nedávno ho ocenili podobným vyznamenaním, konštatoval, že jeho odmietnutie ešte zvažuje.
Moderátorka Anne Willová, ktorá sa tiež krátko dotkla nedávnych teroristických útokov v Indii, diskutovala v relácii aj s niekdajším štátnym tajomníkom a neskôr ministrom vnútra Gerhartom Baumom (FDP), publicistom Peterom Schollom-Latourom, ako aj jednou z unesených cestujúcich Diane Müllovou.