LIBREVILLE. Najmenej 77 ľudí prišlo v Čade od roku 2007 o život a viac ako 200 utrpelo zranenia, väčšinou detí, pri nehodách spojených s nevybuchnutou muníciou. Uvádza sa to v pondelkovej správe Organizácie Spojených národov (OSN). K posledným nehodám v Čade došlo v novembri.
Zahynuli pri nich dve deti a jedno ďalšie dieťa utrpelo zranenia, píše sa v správe Úradu OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí (OCHA), ktorú dostala pobočka tlačovej agentúry AFP v Libreville.
Munícia ako bomby, rakety, granáty a nášľapné míny, ktoré nevybuchli pri svojom použití počas ozbrojených stretov, stále predstavujú nebezpečenstvo pre miestne obyvateľstvo. Čad sa zmieta v bojoch medzi vládnymi silami a niekoľkými povstaleckými hnutiami od roku 2005. Ide najmä o východnú časť krajiny hraničiacu so Sudánom, kde sa okrem 450 tisíc čadských utečencov nachádzajú aj utečenci zo sudánskeho vojnou zničeného regiónu Dárfúr.
Nehody spojené s nevybuchnutou muníciou v roku 2007 zasiahli 190 ľudí, z nich 57 zahynulo. Tento rok zahynulo pri nehodách už 20 ľudí, 94 ďalších utrpelo zranenia, uvádza sa v správe. "Osemdesiat percent obetí nášľapných mín a nevybuchnutej munície v Čade tvoria deti," uviedla OCHA s tým, že k nehodám došlo najmä v nepokojných oblastiach na východe krajiny, na juhu neďaleko hraníc so Stredoafrickou republikou, ako aj v hlavnom meste Ndjamena, ktoré sa v tomto roku pokúsili obsadiť rebeli.