POZNAŇ. Konferencia OSN o klimatických zmenách v poľskej Poznani sa dnes začala výzvou na urýchlené kroky v boji s globálnym otepľovaním aj napriek aktuálnej globálnej finančnej kríze. Nečinnosť v tomto smere môže podľa varovaní znamenať v roku 2050 nedostatok vody pre polovicu sveta.
Na dvojtýždňovom podujatí sa zúčastňuje vyše 10.000 delegátov zo 186 krajín. Konferencia má priblížiť k dohode bohaté a chudobné krajiny s cieľom zamedziť znečisťovaniu ovzdušia skleníkovými plynmi.
Ku kľúčovým témam patria možnosti poskytovania a financovania ekologických technológií chudobným a rozvíjajúcim sa štátom.
V stávke je pritom nájdenie širokej dohody o limitoch emisií skleníkových plynov, čím sa by sa nahradil kjótsky protokol, ktorého platnosť vyprší v roku 2012.
"Odkladanie krokov teraz spôsobí len to, že budúce kroky budú nákladnejšie," uviedol hlavný predstaviteľ OSN pre otázky klímy Yvo de Boer.
Dánsky premiér Anders Fogh Rasmussen vyhlásil, že finančná kríza sa v blízkej budúcnosti určite zmierni, globálne otepľovanie však nie. "Ak nebudeme konať, tak klimatické zmeny len zosilnejú," dodal.
Európska únia prisľúbila zníženie emisií oxidu uhličitého do roku 2020 o 20 percent v porovnaní s rokom 1990. Výhrady ku konkrétnym návrhom opatrení však vyjadrili Taliansko a postkomunistické členské štáty, a to vzhľadom na finančnú náročnosť plánu.
Poľský premiér Donald Tusk dnes povedal, že EÚ je "veľmi blízko" k dohode o novom klimatickom balíčku, ktorý by mal byť odsúhlasený na budúcotýždňovom summite európskych lídrov.