BOMBAJ, NAÍ DILLÍ. Útoky v indickej finančnej metropole Bombaj znamenajú úder vzťahom s Pakistanom. Povedal to v pondelok pre agentúru AFP indický štátny minister pre vonkajšie záležitosti Anand Sharma.
"Situácia sa vyhodnocuje, ale to, čo sa stalo, je vážnou prekážkou v procese normalizácie vzťahov a budovania dôvery s Pakistanom." Ako minister dodal, všetci útočníci boli z Pakistanu, "hovoríme o silách z Pakistanu". Podľa názoru Naí Dillí "musia teraz pakistanskí predstavitelia dodržať svoj sľub, že Pakistan neumožní útoky voči Indii zo svojho územia". Sharma tiež uviedol, že "všetky informácie" predložia americkej ministerke zahraničných vecí Condoleezze Riceovej, ktorá má v stredu pricestovať do Indie.
Riceová dnes vyzvala Pakistan na "absolútnu, totálnu" spoluprácu v hľadaní osôb zodpovedných za minulotýždňové útoky v indickom meste Bombaj.
Útoky v Bombaji si vyžiadali aj politické obete
Premiér indického štátu Maharaštra, člen vládnuceho Indického národného kongresu, dnes ponúkol svoju rezignáciu v súvislosti s útokmi v Bombaji, ktoré si minulý týždeň vyžiadali 183 obetí.
"Ponúkol som svoju rezignáciu," potvrdil Vilasrao Dešmuch a dodal, že čaká na konečné rozhodnutie lídrov strany.
Rezignáciu podal v nedeľu aj indický minister vnútra Šivraj Patil. Svoje odstúpenie ponúkol v rámci "morálnej zodpovednosti" za útoky v Bombaji. Premiér Manmohan Singh demisiu prijal, pričom post ministra vnútra prevezme doterajší šéf ministerstva financií Palaniappan Čidambaram. Rezort financií bude dočasne viesť samotný premiér.
Z funkcie spolu s ministrom vnútra odstúpil aj poradca pre národnú bezpečnosť M.K. Narajanan.
Zardárí: India by nemala trestať Pakistan za útoky v Bombaji
Pakistanský prezident Asíf Alí Zardárí apeloval na indickú vládu, aby netrestala jeho krajinu za útoky militantov v Bombaji, pretože sa obáva, že teroristi majú dostatočnú silu začať vojnu, ak by došlo k neuváženým krokom. Rozhovor so Zardárím priniesol dnes britský denník Financial Times.
Zardárí, ktorého manželku Bénazír Bhuttovú zabili minulý rok islamskí militanti, varoval, že provokácie "darebáckych skupín" pôsobiacich v rozpore s politikou štátu predstavujú nebezpečenstvo návratu vojenského konfliktu medzi susednými štátmi disponujúcimi jadrovými zbraňami.
"Aj keby útočníci boli napojení na Laškar-e-Taiba, proti komu si myslíte, že bojujeme my?" pýta sa Zardárí.
"Žijeme v ťažkých časoch, kedy hráči nepôsobiaci v súlade so štátom nás už raz priviedli k vojne, či už je to prípad tých, čo spáchali útok 11. septembra (v Spojených štátoch roku 2001) alebo prispeli k eskalácii napätia v Iraku," podotkol pakistanský prezident.
Podľa neho udalosti v Bombaji nás upozornili na to, že prebieha neustála snaha militantov opakovať scenáre teroristických útokov. "Musíme sa všetci spoločne postaviť na odpor tejto hrozbe," dodal Zardárí,
Analytici sa domnievajú, že útoky na Bombaj, pri ktorých prišlo o život takmer 200 ľudí, majú charakteristické znaky pripomínajúce útoky skupiny Laškar-e-Taibam. Tá pôsobí na území Pakistanu, bojuje za samostatnosť indickej provincie Kašmír a v minulosti ju obvinili z viacerých útokov v Indii.
Indická vláda tvrdí, že väčšina a pravdepodobne všetci z desiatich útočníkov pochádzajú z Pakistanu, moslimskej krajiny, ktorá sa v roku 1947 oddelila od prevažne hinduistickej Indie.