DAUHA.
"Boj proti chudobe je nemenej dôležitý ako boj proti teroru," vyhlásil to cez víkend počas globálneho summitu G20 v katarskej metropole Dauha. Za poľutovaniahodné označil to, že len niekoľko predstaviteľov štátov a vlád priemyselných krajín považovalo za potrebné zúčastniť sa na štvordňovej konferencii. Rovnako zástupcovia viacerých mimovládnych organizácií kritizovali nedostatok záujmu zo strany bohatých krajín.
Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy, ktorého krajina do konca roka predsedá Európskej únii, vyzval v sobotu krajiny Ázie, Afriky a Južnej Ameriky, aby pomohli Európe pri reforme medzinárodných inštitúcií. "Svet je na pokraji katastrofy, pretože si zvykol na zisk za každých okolností," uviedol s tým, že súčasná kríza dáva "historickú šancu na zmenu sveta".
Spojené štáty americké však pribrzdili na finančnom summite vo Washingtone jeho elán pre novú podobu kapitalizmu. Sarkozy s poľutovaním konštatoval, že Washington nepozval na summit predstaviteľov Africkej únie (AÚ) a Kooperačnú radu arabských štátov Perzského zálivu, ako to od USA požadovala Európa. Zároveň však dúfa, že budú mať svoje zastúpenie na budúcom summite v Londýne.
Katarský emir Hamad bin Chalífa Sání vyhlásil, že bohaté štáty musia pochopiť, "že rozvoj je ako mierový plášť, ktorý chráni všetkých". Podľa jeho slov je nesprávne, aby štátom s veľkým ropným bohatstvom dávali priveľkú záťaž v boji proti chudobe.
Medzi účastníkmi konferencie bol aj iránsky prezident Mahmúd Ahmadínežád, ktorý obvinil západné krajiny z globálnej finančnej krízy. Zároveň im vytýkal, že hľadajú riešenia na úkor najchudobnejších krajín. "Kríza signalizuje koniec nespravodlivých a nemilosrdných kapitalistických spoločností," vyhlásil s tým, že Západ "chce zapojiť do svojej straty aj druhých". Rozvojové krajiny varoval, aby neupadli do pasce, nastraženej kapitalistickým blokom.
Zdroj: DPA