BAGDAD. Dohoda o bezpečnostnej spolupráci so Spojenými štátmi je podľa duchovného vodcu irackých šiitov nevýhodná, pretože dáva príliš veľkú moc do rúk Američanov a nechráni suverenitu Iraku. Veľký ajatolláh Alí al-Sistání, ktorý má obrovský vplyv na väčšinových šiitov v Iraku, kritizuje najmä ustanovenia o súdnej právomoci nad americkými vojakmi a kontrole ich pohybu vo vnútri Iraku a na jeho hraniciach, zmluvu ako celok však priamo neodmieta. Informovala o tom v sobotu agentúra AP, pričom citovala nemenovaného predstaviteľa al-Sistáního úradu v Nadžáfe južne od Bagdadu.
Zmluva medzi Irakom a USA, ktorú iracký parlament vo štvrtok schválil, upravuje ďalšie pôsobenie amerických vojsk v krajine. Podľa zmluvy, ktorej konečná podoba sa rodila dlhé mesiace, môžu americké vojská zostať v Iraku do konca roka 2011, od 1. júla budúceho roka však budú musieť byť stiahnutí zo všetkých irackých miest na svoje vojenské základne a stanovištia. Zmluva vytvorí právny rámec pre ďalší pobyt amerických vojsk v krajine po tom, čo im 31. decembra 2008 vyprší mandát Organizácie Spojených národov. Do platnosti vstúpi 1. januára 2009 a platiť bude tri roky.
Iračania dosiahli viacero v zmluve ústupkov vrátane presného harmonogramu odchodu amerických vojsk z krajiny, čo administratíva súčasného amerického prezidenta Georgea Busha najprv dlho odmietala. Iračania budú mať okrem toho mať podľa zmluvy právo prehľadávať americké vojenské zásielky a súdiť amerických vojakov za zločiny spáchané mimo služby a mimo amerických vojenských základní. Každá operácia americkej armády bude musieť mať povolenie irackej vlády. Zmluva zakazuje aj využívanie irackého územia americkou armádou pre útok alebo logistickú podporu útoku na inú krajinu.