BELEHRAD.
Šéf generálneho štábu srbskej armády Zdravko Ponoš predtým uviedol, že sa vo štvrtok počas rokovaní v talianskom Neapole dohodol s predstaviteľmi NATO na ustanovení primeranej expertnej skupiny.
"Mali by sme v súčasnosti zmeniť dohodu z Kumanova. A ja ako prezident Srbska za tým stojím," povedal Tadič. Srbsko je "stabilizačným faktorom v regióne," uviedol.
Podľa neho je to odpoveď jeho krajiny na plány na založenie malej kosovskej armády, ktorá má dostať výcvik a výstroj od NATO. Táto bezpečnostná jednotka pozostáva z teroristických skupín, podotkol Tadič. "Pripomínam, že aj ANA (Albánska národná armáda) je medzinárodne definovaná ako teroristická organizácia, a to neurobilo Srbsko, ale medzinárodné inštitúcie," uviedol Tadič.
Zároveň poukázal na to, že dodnes existuje zákaz vstupu do vzdušného priestoru Kosova pre srbské vojenské lietadlá. "Dnes už neexistuje ani jeden objektívny dôvod na takýto zákaz," pripomenul.
Kumanovská dohoda z 9. júna 1999 ukončila občiansku vojnu v Kosove (1998-1999). Spolu so srbskou armádou z Kosova odišli desaťtisíce Srbov v strachu z odvetných akcií Albáncov. Vojenskú moc v Kosove prevzala medzinárodná jednotka KFOR a provincia sa dostala pod správu misie OSN (UNMIK).
Albánska väčšina v Kosove za podpory Západu jednostranne vyhlásila nezávislosť od Srbska vo februári tohto roka.
Zdroje: DPA, politika.co.yu