JOS. Vyše 300 ľudí utrpelo zranenia a ďalšie tisíce obyvateľov boli vyhnané z domovov, informoval Červený kríž.
Úrady vyhlásili v metropole štátu Plateau nočný zákaz vychádzania a v uliciach sa rozmiestnili vojaci po tom, ako súperiace skupiny vypaľovali kostoly, mešity a domy v spore vyvolanom komunálnymi voľbami.
Ide o najvážnejšie nepokoje v najľudnatejšej krajine Afriky, v ktorej žije približne rovnako kresťanov a moslimov, odkedy sa v máji 20007 moci ujal prezident Umaru Yar'Adua.
"Zahynulo vyše 20 ľudí. Vyhoreli kostoly a mešity a 100 domov," povedal predstaviteľ Červeného kríža pre agentúru Reuters. Podľa svedkov mladíci s mačetami v jednej časti mesta zabili policajta a pálili pneumatiky.
Kresťania a moslimovia žijú v 140-miliónovej Nigérii, ktorá je najväčším africkým producentom ropy, celkovo pokojne. Nepriateľstvo medzi oboma skupinami však práve v štáte Plateau už v minulosti vyústilo do rozsiahlych násilností.
Stovky ľudí prišli v meste Jos o život v roku 2001 i o tri roky neskôr v meste Yelwa, čo viedlo vtedajšieho prezidenta Oluseguna Obasanja k vyhláseniu výnimočného stavu.
Napätie v Plateau má korene v desaťročiach hnevu domorodých menšinových skupín, prevažne kresťanských alebo animistických, voči migrantom a osadníkom zo severu krajiny obývaného najmä moslimskými Hausami, dodáva Reuters.