Podľa výpočtov vedcovz NASA by sa vodav kvapalnom skupenstve mohla nachádzať aj na jednom zo Saturnových mesiacov, Encelade.
BRATISLAVA. Kde vo vesmíre je život? Na Zemi. A kde ešte? To je otázka, ktorá netrápi len autorov sci-fi a teológov, ale už desaťročia aj serióznych vedcov. Preto hľadajú vhodné podmienky, za ktorých by život mohol vzniknúť. Jedným z predpokladov je voda. Jej existencia na Marse, dokonca vo forme dažďa, len nedávno vyvolala mediálnu hystériu. Voda v tekutom skupenstve však možno v našej Slnečnej sústave jestvuje aj inde. Na jednom z mesiacov Saturnu, Encelade.
Malý gigant
Ľadový Enceladus s priemerom asi 500 kilometrov je šiestou najväčšou prirodzenou družicou Saturnu a objavil ho William Herschel v roku 1789. Volá sa po jednom z gigantov z gréckej mytológie.
Zaujímavejšie však je, že do priestoru okolo seba „vystreľuje“ plyn a prach a tieto mesačné výrony pravdepodobne obsahujú vodnú paru, možno dokonca kvapalnú „vodu“. To naznačujú výpočty vedcov z NASA i informácie zo sondy Cassini z rokov 2005 a 2007. Rýchlosť takýchto „výstrelov“ totiž podľa agentúry AP odhadujú na vyše 2000 kilometrov za hodinu. „To možno len ťažko dosiahnuť bez kvapalín,“ napísala Candice Hansen, autorka textu v magazíne Nature, v ktorom bola táto hypotéza zverejnená. Opatrní vedci však tvrdia, že skôr ako sa na Enceladus vydáme za vodou, potrebujem ďalšie dôkazy.
Kde všade to pláva?
Voda by okrem Zeme, Marsu a Enceladu mohla byť aj na Europe, mesiaci Jupitera. Pod jeho zamrznutým povrchom by sa mohol nachádzať celý oceán. Podobný prípad je azda aj Enceladus. Znamenalo by to, že tečúca voda v našej Slnečnej sústave až taký zázrak nie je. A tiež to, že ak sú niektoré podmienky na život splnené aj takpovediac tu „hneď za rohom“, prečo pochybovať o ich dokonalejšom splnení - či dokonca živote - aj v celom obrovskom vesmíre.
Autor: tp