SME
Streda, 23. október, 2019 | Meniny má Alojzia
AKTUALIZOVANÉ 17:37

Indický premiér: Útoky majú pôvod v zahraničí

Polícia už oslobodila rukojemníkov z hotela Tádž Mahal, situácia zostáva napätá.

V hoteli Tádž Mahal, v ktorom teroristi držia rukojemníkov, vypukol požiar. Vpravo je hotel Oberoi.V hoteli Tádž Mahal, v ktorom teroristi držia rukojemníkov, vypukol požiar. Vpravo je hotel Oberoi.(Zdroj: REUTERS)
 • V stredu v noci zaútočili teroristi z málo známej organizácie v indickom meste Bombaj.
 • Pri šiestich útokoch zomrelo najmenej 101 ľudí, z toho najmenej šesť cudzincov, zranených je 200-300 ľudí.
 • Teroristi sa sústredili na cudzincov, ktorých zadržiavali v hoteloch.
 • K útokom sa prihlásila skupina Mudžahedínov Deccanu. Indický premiér vidí pôvod útokov v zahraničí.
 • Z najväčšieho hotela už polícia a armáda rukojemníkov po masívnom útoku vyslobodila, v ďalších hoteloch ešte môžu byť rukojemníci.
 • Indická burza je zatvorená, polícia stále vyzýva obyvateľov Bombaja, aby nevychádzali z domov.
 • Polícii sa podarilo deviatich útočníkov zadržať pri úteku, štyria zahynuli.
 • V hoteloch v blízkosti bojov bývalo niekoľko Slovákov, žiaden však zrejme nebol priamo ohrozený.
 • Podľa ruskej tajnej služby boli militanti napojení na al-Kájdu

Indická polícia vyviedla najmenej sedem osôb z luxusného hotela Oberoi v Mumbaji, ktorý je jednou z troch budov, kde útočníci stále zadržiavajú rukojemníkov.

Jeden zo zachránených informoval novinárov, že v hoteli videl mnoho tiel. Muž odmietol prezradiť svoje meno a neuviedol ani ďalšie podrobnosti, čo zdôvodnil sľubom polícii, že záchrannú operáciu počas jej priebehu nebude komentovať.

Tri neznáme výbuchu pri rukojemníkoch

V južnej časti indickej finančnej metropoly Bombaj, ktorú zasiahli koordinované útoky islamistických militantov, bolo vo štvrtok počuť tri hlasné výbuchy. Informoval o tom korešpondent tlačovej agentúry AFP, zatiaľ čo médiá uviedli správy o prebiehajúcej operácii proti ozbrojencom, ktorí zadržiavajú ako rukojemníka židovského rabína.

Príčinu explózií polícia zatiaľ neuviedla, podľa miestnych médií však otriasli dvoma luxusnými hotelmi, ktoré sa v stredu stali terčom útokov a militanti v nich údajne uväznili desiatky osôb. Ďalší výbuch hlásili zo židovského komplexu Nariman House, kde zadržali rabína Gavriela Holtzberga.

Premiér: Útoky boli dôsledne naplánované

Indický premiér Manmohan Singh dnes v príhovore k národu povedal, že útoky v Bombaji boli dôsledne naplánované a všetko nasvedčuje tomu, že pravdepodobne majú "pôvod v zahraničí".

"Dôsledne pripravené a zorganizované útoky, pravdepodobne prepojené so zahraničím, boli nasmerované na vzbudenie atmosféry teroru výberom dôležitých cieľov," vyhlásil Singh.

Indická vláda často viní susedné krajiny Pakistan a Bangladéš z podpory militantných skupín. Očití svedkovia tvrdia, že útočníkmi sú juhoázijskí muži, ktorý hovoria hindsky alebo urdsky.

Pakistanská islamistická militantná skupina Laškar-e-Taiba poprela akúkoľvek účasť na útokoch. "Laškar-e-Taiba silno odsudzuje sériu útokov v Bombaji. Laškar nemá spojenie so žiadnou indickou militantnou skupinou," povedal pre tlačovú agentúru Reuters hovorca skupiny Abdulláh Gaznavaj.

Organizácia islamskej konferencie (OIC) v Džide ostro odsúdila útoky. Podľa nej "pre násilie neexistuje ospravedlnenie".

Po sérii útokov polícia oznámila, že pri dvoch incidentoch zabila štyroch ozbrojených útočníkov, ktorí sa pokúšali ujsť na autách. Dvaja z nich na aute značky Škoda, píše Times of India. Polícia zadržala aj deviatich predpokladaných teroristov. Trom ďalším sa podarilo uniknúť. Vyhlásili po nich pátranie.

Malé skupinky teroristov zaútočili automatickými zbraňami a granátmi na desiatich až sedemnástich miestach Bombaja, okrem päťhviezdičkových hotelov Tádž Mahal a Trident Oberoi, tiež na hlavnú železničnú stanicu, nemocnicu, obľúbenú kaviareň, reštauráciu a kino. Ich akcia sa však neskončila, stále pokračuje.

Rukojemníkov z hotela Tádž Mahal vyslobodili

Polícia oznámila, že sa jej podarilo vyslobodiť rukojemníkov zadržiavaných teroristami v hoteli Tádž Mahál.

"Všetkých ľudí, ktorých tam (hotel Tádž Mahál) zadržiavali, sme zachránili. Niektorí hostia však naďalej ostávajú vo svojich izbách, zatiaľ nevieme, koľko ich je," povedal šéf miestnej polície A.N. Roy.

Podľa neho polícia postupuje veľmi opatrne pri operácii na vyslobodenie rukojemníkov v hoteli Trident Oberoi, aby nedošlo k ďalším obetiam nevinných ľudí. Podľa televíznej stanice CNN z hotela začal stúpať po sérii explózií dym.

V Hoteli Trident Oberoi sú teroristi a policajné komandá

Miestna televízia vo štvrtok ráno stredoeurópskeho času informovala, že indická polícia a elitné komandá začali v hoteli Trident Oberoi proti teroristom špeciálnu akciu. Indické ministerstvo vnútra informovalo, že v hoteli stále držia ako rukojemníkov 20-30 ľudí.

Elitné jednotky národnej bezpečnostnej gardy, vycvičenej pre boj proti terorizmu, obkľúčili hotel a zaútočili naň spolu so špeciálnymi policajnými silami a armádou, citovala indická televízia policajné zdroje. Do operácie sa zapojilo aj komando vojenského námorníctva. Vyslobodzovacia akcia stále trvá.

Nepotvrdené správy naznačujú, že sa útočníci špeciálne zamerali na Britov a Američanov. Bomby vybuchli aj na benzínovej stanici a v dvoch taxíkoch.

Teroristi požadujú prepustenie všetkých väznených mudžahídov

K zodpovednosti sa prihlásila málo známa skupina Mudžahedínov Deccanu. Deccanska plošina sa rozkladá v južnej časti Indiea zvažuje sa k Bombaju. Tlačová agentúra Press Trust of India uviedla, že táto organizácia poslala e-maily do viacerých médií.

Televízii India TV telefonoval militant z hotela Trident Oberoi. Povedal, že siedmi útočníci zadržiavajú rukojemníkov a požadujú "prepustenie všetkých mudžahídov (bojovníkov za vieru vo svätej vojne) uväznených v Indii, až potom prepustia ľudí". "Moslimovia by nemali byť v Indii perzekuovaní. Milujeme túto krajinu, ale kde boli všetci, keď zabíjali naše matky a naše sestry?" uviedol militant.

Situácia stále nie je pod kontrolou

"Situáciu v Bombaji stále nemáme pod kontrolou," povedal premiér indického štátu Maharaštra Vilasrao Deshmukh.

Počas teroristických útokov bolo zabitých asi 101 ľudí, z toho šesť cudzincov a 11 policajtov, a 287 bolo podľa agentúry Reuters zranených. Počet obetí môže ešte stúpnuť.

"Situácia je teraz veľmi neprehľadná. Vieme, že držia rukojemníka v (židovskom) centre Chabad a takisto ďalších v jednom z hotelov v meste. Sú medzi nimi Izraelčania, ale nemáme overiteľné informácie, koľko ich je a aká je ich situácia," povedal indický minister zahraničných vecí Jigal Palmore.

Medzi potvrdenými obeťami z radovu cudzincov je najmenej jeden Austrálčan, jeden Japonec a Brit. Talianske ministerstvo zahraničných vecí informovalo o jednom mŕtvom občanovi Talianska.

V zajatí sú stále Američania, Briti, Taliani, Švédi, Kanaďania, Jemenčania, Turci, Novozélanďania, Singapurci a Izraelčania.

VIDEO: Útoky v Bombaji

Útočníci sa zamerali okrem iného na železničnú stanicu, nemocnicu, obľúbenú reštauráciu Leopold a luxusné hotely Tádž Mahal a Oberoi a podľa svedkov sa sústredili najmä na Američanov a Britov. Medzi zajatými sú však aj miestni politici a podnikatelia.

"Chceli kohokoľvek s britským či americkým pasom. Chceli cudzincov," popísal situáciu pre televíznu stanicu NDTV obchodník z Londýna, ktorý bol v čase útoku v hoteli Tádž Mahal.

Teroristi sú podľa šéfa polície v štáte Maharaštra A. N. Roya stále zalezení v oboch hoteloch a v nemocnici a k zrážke môže prísť na ktoromkoľvek z týchto miest.

Ruská tajná služba: Boli napojení na al-Kájdu

Militanti, ktorí v stredu zaútočili na ciele v Mumbaji a zabili viac ako 100 ľudí, majú napojenie na teroristickú organizáciu al-Kájda. Uviedol to nemenovaný predstaviteľ ruskej spravodajskej služby pre agentúru Ria Novosti. "Disponujeme informáciami o ich kontaktoch s al-Kájdou. Týka sa to takisto aj skupiny Laškar-i-Tajjiba.

Títo militanti absolvovali špeciálny výcvik v táboroch organizácie al-Kájda, ktoré sa nachádzajú na hraniciach Indie a Pakistanu," uviedol predstaviteľ ruskej tajnej služby, ktorého meno známe nie je. Podľa jeho vyjadrení Moskva ponúkla tieto informácie Naí Dillí, avšak to ich ignorovalo.

Hotel Tádž Mahál
je prepychová stavba s polodrahokamovými stĺpmi a vysokým alabastrovým stropom, postavili ho v roku 1903. Patrí medzi najvyhľadávanejšie hotely v meste, poskytuje výhľad na nábrežie. Jeho vlastníkom je indická spoločnosť Tata Group.

Trident Oberoi Hotel
je obľúbeným miestom obchodných rokovaní a vyhľadávajú ho najmä podnikatelia. Nachádza sa v časti Nariman Point, ktorá je hlavnou štvrťou finančných inštitúcií, v blízkosti burzy cenných papierov a parlamentu.

Café Leopold,
otvorená v roku 1871, je jednou z najstarších kaviarní v meste a vyhľadávajú ju zahraniční turisti, keďže zmienka o nej je vo väčšine turistických sprievodcoch o Bombaji. Hlučná a zafajčená kaviareň sa stala námetom knihy Šantara od spisovateľa Gregoryho Davida Robertsa. Schádzajú sa tam umelci, básnici a umelecká komunita.

Čatrrapátí Šivádži Terminus,
predtým známa ako železničná stanica Victoria Terminus Station, je najrušnejšou stanicou v krajine, ktorá obslúži tisícky cestujúcich každý deň. Stavala sa desať rokov od roku 1878 v koloniálnom štýle viktoriánskej neogotiky. Má však aj prvky tradičnej indickej ornamentiky a nádhernú kamennú kupolu. UNESCO ju zaradilo na zoznam svetového kultúrneho dedičstva.

Obytný dom Nariman
je päťposchodovou apartmánovou budovou v južnej časti Bombaja. Nachádza sa v nej sídlo ortodoxnej židovskej skupiny Chabad Lubavič. Budova slúži ako vzdelávacie stredisko, synagóga a centrum pomoci drogovo závislým. Vyhľadávajú ho návštevníci s Izraela a židia z celého sveta. Žije v nej aj hlavný rabín Gavriel Noach Holtzberg s rodinou.

Kino Metro
postavila americká spoločnosť Metro-Goldwyn-Mayer a premieta sa v ňom od roku 1938. Od 70. rokov sa postupne stalo populárnym miestom projekcií indických bollywoodskych filmov. Pred dvoma rokmi prešiel rekonštrukciou, ktorá mu dala tvár moderného multiplexu so šiestimi sálami.

Nemocnica Cama
v južnej časti Bombaju, postavená na sklonku 19. storočia, patrí malej komunite Parsiov, ktorá v nej poskytuje starostlivosť pre ženy a chudobných.

TASR

Slováci by mali byť v poriadku

V Bombaji sú v súčasnosti aj minimálne traja Slováci. Podľa nášho Ministerstva zahraničných vecí však nie sú medzi zadržiavanými ani zranenými turistami a nenachádzajú sa priamo v oblasti pokračujúcich intenzívnych bojov.

"Evidujeme tam zatiaľ troch Slovákov, ktorí sú v Bombaji ubytovaní v hosteli, ktorý je síce v blízkosti oblasti, kde sa bojuje, v blízkosti hotela Tadž Mahál, ale mimo tých intenzívnych bojov," uviedol TASR riaditeľ tlačového a komunikačného odboru MZV SR Igor Skoček.

Zomrel aj šéf protiteroristickej jednotky

Pri útokoch zomreli traja vrcholní policajní dôstojníci - šéf protiteroristickej jednotky Hemant Karkare, špecialista Vijay Salaskar a pomocný komisár Ashok Kamte.

"Priviezli k nám 58 tiel. Ďalších 50 ľudí je zranených, pričom niektorí sú v kritickom stave," povedal telefonicky pre agentúru AFP hovorca Nemocnice Sv. Juraja. Hovorkyňa ďalšej nemocnice uviedla: "Je tu veľký zmätok. Prinášajú k nám telá."

Európskych poslancov prichýlil francúzsky konzulát

Maďarský spolupracovník sekretariátu Európskeho parlamentu Levente Császi, o ktorom svetové agentúry v nočných informáciách z Bombaja hovorili ako o jednej z obetí teroristických útokov, je nažive a v bezpečí.

Ako uviedol v telefonickom rozhovore pre spravodajskú reláciu maďarskej komerčnej televízie TV2, po dvoch explóziách a streľbe z automatických zbraní, ktorú zaznamenal spoločne s kolegom sediac v kaviarni, sa mu podarilo ujsť iným východom na ulicu. Obaja našli nešpecifikované útočisko a sú v poriadku.

Zákonodarcovia a predstavitelia Európskej únie, ktorí sa počas návštevy Bombaja stali svedkami útokov, zrejme neutrpeli žiadne zranenia. Väčšina z nich podľa hovorcu Európskeho parlamentu našla útočisko na miestnom francúzskom konzuláte.

Okrem zraneného Maďara delegácia europoslancov obsahuje dvoch Nemcov, dvoch Britov, Poliaka a Maďara, všetko členov parlamentného výboru pre zahraničné vzťahy. Zákonodarcov na oficiálnej návšteve Indie sprevádzali šiesti ďalší predstavitelia a traja tlmočníci.

Európske štáty plánujú do Indie vyslať lietadlá, aby dopravili svojich občanov na starý kontinent. Španielsky konzul v Mumbaji César Alba vo štvrtok uviedol pre španielsky rozhlas, že má vedomosť o iniciatíve vlády v Madride a iniciatíve "na európskej úrovni", ktorá predpokladá väčšie lietadlo pre všetkých Európanov.

Štvrtkové správy agentúry DPA hovoria o najmenej jednej obeti z radov občanov Spolkovej republiky Nemecko. Obeťou násilia sa stal mediálny podnikateľ Ralph Burkei z Mníchova, ktorý sa v čase útokov nachádzal v hoteli Tádž Mahál. Ide o programového šéfa firmy C.A.M.P. TV, ktorá pracuje okrem iného pre televízne kanály RTL a Sat 1.

Prvým miestom útoku bola najrušnejšia železničná stanica

K prvému incidentu došlo na preplnenej vlakovej stanici Chhatrapati a druhý sa odohral vo štvrti Colaba v blízkosti reštaurácie a päťhviezdičkových hotelov Oberoi a Tádž Mahal.

Ďalšie útoky sa odohrali na letisku Santa Cruz, pri známom kine Metro Adlabs, neďaleko nemocnice či na ostrove Mazgaon Dockyard.

Neznámi páchatelia ozbrojení samopalmi kalašnikov AK-47 a granátmi vstúpili do staničnej čakárne a začali strieľať. Najrušnejšiu železničnú stanicu v meste okamžite uzatvorili, všetkých cestujúcich evakuovali a nikomu nepovolili vstúpiť dovnútra. Neďaleko stanice vybuchla aj nálož, pričom k streľbe došlo aj v iných častiach mesta.

Železničná sieť v Bombaji bola terčom série teroristických útokov už v júli 2006. Zahynulo pri nich najmenej 200 ľudí a viac ako 700 utrpelo zranenia.

Burza a školy sa vo štvrtok neotvoria

Školy rovnako ako burza cenných papierov v Bombaji zostali vo štvrtok zatvorené. V okolí oboch spomínaných hotelov vyhlásili zákaz vychádzania.

Zatvorená je ako burza v Bombaji Bombay Stock Exchange, tak aj národná indická burza National Stock Exchange. Spolu s nimi sa neobchoduje ani na trhoch s obligáciami, devízami, komoditami či na peňažných trhoch. Centrálna banka však informovala, že finančné toky na medzibankových trhoch bude zabezpečovať aj naďalej.

Podľa ekonómov sa v Ázii v ostatnom čase zvýšili politické konflikty a riziká, poukazujúc okrem najnovších teroristických útokov v Bombaji aj na protivládne protesty v Thajsku.

Ostatný raz zatvorila India akciové a dlhopisové trhy v júli 2005, keď monzúnové dažde narušili chod v Bombaji a ďalších oblastiach západoindického štátu Máharaštra. Čo sa týka teroristických útokov, India dočasne zatvorila burzy v roku 1993 po sérii bombových útokov v Bombaji, v ktorých zahynulo 70 ľudí.

Námorníctvo prehľadáva podozrivú loď

Príslušníci indických námorných síl obsadili palubu nákladnej lode, ktorá má mať údajne niečo spoločné s teroristickými útokmi. Ako informoval hovorca námorníctva kapitán Manohar Nambiar, plavidlo s názvom MV Alpha priplávalo nedávno do Bombaja z pakistanského Karáči.

Podľa Nambiara námorné sily "lokalizovali loď, následne ich príslušníci vstúpili na palubu a plavidlo prehľadávajú". Hovorca neuviedol žiadne ďalšie detaily.

reuter.jpg

FOTO - REUTERS

Únia aj USA útoky odsúdili

BRUSEL. Európska únia vyjadrila rozhorčenie nad sériou útokov a vyslovila sústrasť príbuzným obetí. EÚ vo vyhlásení útoky odsúdila a vyjadrila solidaritu s Indiou.

Britský premiér Gordon Brown ich okamžite odsúdil ako "odporné" a prisľúbil podporiť indickú vládu pri "rozhodnej reakcii". V posolstve, ktoré poslal indickému premiérovi Manmóhanovi Singhovi, sa zaviazal, že Británia bude stáť "pevne" za jeho vládou a asistovať jej pri jej reakcii.

Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy vyjadril prostredníctvom listu indickému premiérovi Manmohanovi Singhovi "absolútnu solidaritu a pomoc" v boji proti teroristom.

"Tými najostrejšími slovami odsudzujem surové násilie, ktoré zasiahlo vašu krajinu prostredníctvom zbabelých a nenávistiplných útokov," uviedol francúzsky prezident v liste, ktorý zverejnila jeho kancelária. "Teraz, ako nikdy predtým, stojí Francúzsko po vašom boku v boji proti teroristickej pliage. V tejto súvislosti zároveň ponúkame Indii prehĺbenie spolupráce v tejto oblasti," dodal.

Austrália ponúkla vo štvrtok Indii vyslanie svojej protiteroristickej polície a forenzných expertov, ktorí by indickým kolegom pomohli vyšetriť smrtiace útoky. Austrálsky premiér Kevin Rudd dnes v parlamente povedal, že Austrália je pripravená pomôcť Indii akýmkoľvek možným spôsobom.

Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun odsúdil útoky a vyzval na postavenie útočníkov pred súd. "Generálny tajomník zopakoval svoje presvedčenie, že žiaden dôvod ani krivda nemôžu ospravedlniť útoky na civilistov," citovala Pana jeho hovorkyňa.

Útoky v Bombaji ostro odsúdila aj americká vláda. Ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že všetci diplomati amerického konzulátu sú v bezpečí. Rezort diplomacie však zisťuje, či sa niečo nestalo iným Američanom v meste.

Americký prezident George Bush vyjadril vo štvrtok sústrasť indickému premiérovi Manmohanovi Singhovi. Bush taktiež prisľúbil Singhovi pomoc a podporu pri zaistení bezpečnosti v krajine. Informovala o tom hovorkyňa Bieleho domu.

Americká vláda "posudzuje situáciu s rukojemníkmi". "V tejto chvíli nie sú žiadne správy o prípadných amerických obetiach a stále ešte posudzujeme situáciu," uviedol hovorca Národnej bezpečnostnej rady Bieleho domu Ben Chang.

Budúci americký prezident Barack Obama v bezprostrednej reakcii na útoky vyhlásil: "Tieto koordinované útoky na nevinných civilistov dokazujú vážnu a naliehavú hrozbu terorizmus. USA musia pokračovať v posilňovaní svojho partnerstva s Indiou a národmi vo svete, aby vykynožili a zničili teroristické siete."

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Eva Kováčová: Motivácia vzdelávať sa je spojená s nádejou
 2. Unikát medzi značkami. CUPRA
 3. Komerčné priestory v Jarabinkách: Istí zákazníci = isté tržby
 4. Týmto trikom sa dajú v aute umiestniť tri autosedačky
 5. V prvom roku fixný výnos až do 8,5 % ročne
 6. Zabudni na prvoplánové kostýmy. Tu sa budeš skutočne báť
 7. Rehabilitačná lekárka radí: Aj sedieť treba vedieť.
 8. Ako jazdí VW T-Roc s výkonom 300 koní?
 9. Deti jedia málo ovocia a zeleniny. Multivitamíny ich nenahradia
 10. Pitný režim je dôležitý. Čo robiť, ak nám čistá voda nechutí?
 1. Eva Kováčová: Motivácia vzdelávať sa je spojená s nádejou
 2. Grafickí dizajnéri ukázali, ako možno zmeniť charakter miesta
 3. Komerčné priestory v Jarabinkách: Istí zákazníci = isté tržby
 4. Zabudni na prvoplánové kostýmy. Tu sa budeš skutočne báť
 5. Rehabilitačná lekárka radí: Aj sedieť treba vedieť.
 6. Zdravotné stoličky Adaptic sú v predaji tiež na Slovensku
 7. IT je dokonalá ukážka slovenskej kreativity. Tretia časť
 8. Ako jazdí VW T-Roc s výkonom 300 koní?
 9. V prvom roku fixný výnos až do 8,5 % ročne
 10. Pitný režim je dôležitý. Čo robiť, ak nám čistá voda nechutí?
 1. IBA DNES: Získajte plný prístup na SME.sk na 30 dní zadarmo 18 214
 2. Bývať v novom sa dá aj bez hypotéky (a založenia nehnuteľnosti) 13 241
 3. Karibik: Dokonalý oddych v špičkových hoteloch 9 988
 4. Doplňte si knižnicu o svetovú klasiku už od 99 centov 9 203
 5. Výskumný park v Rakúsku zistil, ako sa býva najzdravšie 8 443
 6. Prečo Lukáš chodí po tridsiatke ešte stále na strednú školu 6 076
 7. Limitovaná ponuka: balík SME.sk + DIGI GO so zľavou až 52 % 4 804
 8. Vysokoškoláci zarobia už o 587 eur viac ako stredoškoláci 4 748
 9. 5 rád Ľudmily Kolesárovej, ako napísať projekt a získať grant 4 641
 10. Týmto trikom sa dajú v aute umiestniť tri autosedačky 4 548

Hlavné správy zo Sme.sk

Monika Jankovská.

Matovič zverejnil celú údajnú komunikáciu Glváča s Kočnerom

Komunikácia mala prebehnúť v období rokov 2014 až 2017.

Martin Glváč.
Blog Jozefa Šáteka

Kto, ako a prečo zatajoval Gorilu

Kauza je koncentrovaným obrazom korupčného systému.

Ladislava Bašternáka súd odsúdil na päťročné väzenie, rovnako dlhý zákaz podnikania a trest prepadnutia majetku.

Neprehliadnite tiež

Britská polícia objavila v návese kamióna deväť migrantov

Po tom, ako sa preverí zdravotný stav migrantov, budú odovzdaní imigračným úradom.

Ilustračné foto.

Členské krajiny EÚ súhlasia s odkladom brexitu

Jedinou možnou cestou vpred je flexibilný odklad, uviedol koordinátor EÚ pre brexit.

Guy Verhofstadt.

Albánska polícia odhalila iránsku polovojenskú skupinu

Sieť plánovala útočiť na exulantov z Organizácie Ľudových mudžahedínov Iránu.

Ilustračné foto

OSN zriaďuje tím na pomoc vysídlencom

OSN sa zameria sa na milióny ľudí, ktorí utekajú zo svojich domovov pred konfliktmi,

Generálny tajomník OSN Antonio Guterres.