KODAŇ. Dánsky premiér Anders Fogh Rasmussen privítal rozhodnutie Grónčanov o väčšej autonómii pre svoj ostrov, ktorý je pod kontrolou Kodane.
"Návrh na autonómiu Grónska má širokú podporu v Grónsku aj v Dánsku. Vítam fakt, že návrh dostal takisto jednoznačnú podporu obyvateľov Grónska, čo dokazuje vysoká účasť na referende," povedal Rasmussen. Na hlasovaní sa zúčastnilo 72 percent z 39 tisíc oprávnených voličov, tri štvrtiny z nich sa vyjadrili za väčšiu autonómiu.
Grónsko je najväčší ostrov na svete, ale len 15 percent územia je trvale bez ľadu. Bývalá kolónia je od roku 1953 rovnocennou súčasťou Dánska. Od roku 1979 má Grónsko štatút vnútornej autonómie. Podľa novej dohody bude mať ostrov kontrolu nad arktickými prírodnými zdrojmi ako aj nad súdnictvom, políciou a do istej miery aj nad zahraničnou politikou. Nový štatút vstúpi do platnosti 21. júna 2009. Rasmussen uviedol, že vláda by mala zákon do parlamentu predložiť vo februári.