Barack Obama sa stane 44. prezidentom Spojených štátov amerických a prvým americkým prezidentom čiernej pleti.
John McCain už priznal porážku a zagratuloval svojmu súperovi.
Prvý prejav novozvoleného prezidenta „Zdravím ťa Chicago. Ak je tu niekto, kto pochybuje o tom, že Amerika nie je miesto, kde je všetko možné a spochybňuje demokraciu - dnešná noc je odpoveďou," vystúpil na tribúnu v chicagskom Grant Parku Barack Obama s manželkou Michelle, dcérkami Sashou a Maliou
"Nikdy som nebol najpravdepodobnejším kandidátom na tento úrad. Nezačali sme s mnohými peniazmi, ani s veľkou podporou. Naša kampaň nevznikala vo Washingtone, začala sa na dvoroch v Des Moines a v obývačkách a na verandách v Charlestone," vyhlásil Obama.
"Toto je vaše víťazstvo," povedal Obama nadšenému davu a zdôraznil že do Ameriky "prišla zmena". Pri prejave ho pozdravovali státisíce ľudí.
Podľa Obamových slov sa dokázala "moc demokracie". Zdôraznil, že "sila prichádza z ideálov". Ako ďalej povedal, Spojené štáty sa môžu zmeniť a nastal čas, aby sa oživil americký sen. "Áno, môžeme," vyhlásil Obama.
„Dnes je to iné, dnes vaše hlasy niečo zmenili. Prehovorili čierni, bieli, Hispánci a Ázijci, bohatí a chudobní, gayovia a heterosexuáli, poslali sme posolstvo svetu," pokračoval novozvolený americký prezident. „Dlho sme na to čakali, ale tieto voľby znamenajú príchod zmeny do Ameriky," dodal.
„Vláda pre ľudí a od ľudí stále existuje," použil Lincolnove slová novozvolený prezident.
Začiatok novej éry "Vyziabnutý chlapec so smiešnym menom mení americkú politiku," hlásil titulok britského denníka Guardian deň potom, čo Obama prekvapivo výrazne zvíťazil na straníckych zhromaždeniach v Iowe. Kto by vtedy tušil, že sa dostane v novembri až do Bieleho domu
Prvý černošský Američan v Bielom dome je revolučná zmena. "Nie je čierna Amerika a biela Amerika, hispánska Amerika či ázijská Amerika. Je iba jedna Amerika," povedal Obama na zjazde demokratov v roku 2004, čím sa začala jeho národná politická kariéra. "Moji rodičia verili, že v Amerike nebude meno prekážkou pri úspechu. Chceli, aby som išiel do najlepších škôl. A neboli bohatí. V Amerike nemusíte byť bohatí, aby ste dosiahli to, na čo máte," hovoril Obama.
Barackova matka Ann Dunhamová z Kansasu sa na Havajskej univerzite v Manoe zoznámila s Barackom Obamom starším, ktorý bol v škole zahraničným študentom z Kene. Krajiny, ktorá sa momentálne zmieta vo vlne násilia. Zosobášili sa a v roku 1961, zakrátko sa im v Honolulu narodil Obama junior. Rodičia mu dali otcovo africké meno Barack. V preklade znamená "požehnaný". Hoci jeho prostredné meno je Hussein a má moslimský pôvod, on sám je kresťanom.
Málokto tomu veril. Černoch z chudobnej kriminálnej štvrte ide do prezidentských volieb ako favorit.
Na Columbia University v New Yorku študoval politológiu so zameraním na medzinárodné vzťahy, pokračoval na ďalšej škole prestížnej Ivy League na Harvarde, kde vyštudoval právo. Práve v tom období, začiatkom 90. rokov, sa stal prvým černošským Američanom, ktorý stál na čele prestížneho časopisu Harvard Law Review.
V roku 1996 ho zvolili do illinoiského senátu, pre Demokratickú stranu je hviezdou od roku 2004, keď vystúpil s prejavom na zjazde v Bostone. O niekoľko mesiacov sa dostal do federálneho Senátu, keď získal 70 percent hlasov voličov v štáte Illinois. V hornej komore amerického Kongresu je štvrtý rok.
Kto je Barack Obama? Prečítajte si jeho podrobnejší profil.
Úlohy pre Obamu
Do Bieleho domu nastúpi v čase finančnej krízy, počas dvoch vojen v Iraku a Afganistane, jednou z jeho prvých úloh bude aj vysporiadanie sa s jadrovými ambíciami Severnej Kórey a Iránu.
Obama sľúbil, že po svojom nástupe do funkcie napraví pošramotené vzťahy so zahraničnými spojencami, ktoré podľa mnohých skomplikovala súčasná administratíva republikánskeho prezidenta Georgea W. Busha. Zároveň avizuje tvrdý boj proti klimatickým zmenám, čo znamená zásadný obrat oproti terajšej politike.Štyristoročná história černošského obyvateľstva v USA
Štyristoročná história černošského obyvateľstva v USA
1619 - Do Ameriky bolo dovezení prví černoškí otroci z Afriky 1808 - Americký Kongres vydal zákon zakazujúci dovoz otrokov
1820 - Na sever od rieky Missouri bolo zrušené otroctvo 1865 - Po porážke Konfederácie vo vojne Severu proti Juhu bolo zrušené otroctvo na celom území USA 1868 - bol prijatý ústavný dodatok, ktorý dal všetkým ľuďom narodeným alebo naturalizovaným na území USA americké občianstvo 1869 - Ebenezera Bassetta vymenovali za prvého amerického diplomata tmavej pleti. Stal sa veľvyslancom na Haiti 1870 - Afroameričanom priznali volebné právo - Prvým černošským členom Senátu USA sa stal Hiram Rhodes Revels, prvým Afroameričanom zvoleným do Snemovne reprezentantov bol Joseph Rainey 1896 - Najvyšší súd rozhodol, že zákony niektorých južných štátov USA, ktoré ustanovujú rasovú segregáciu, neodporujú ústave 1947 - Jackie Robinson sa stal prvým basebalistom tmavej pleti, ktorý vstúpil do najvyššej baseballovej ligy 1948 - Rozkazom prezidenta Harryho Trumana bola zrušená rasová segregiácia v americkej armáde - Alice Coachmanová získala ako prvá atlétka tmavej pleti olympijskú medailu. 1950 - Ralph Johnson Bunche sa stal prvým černošským nositeľom Nobelovej ceny za mier. Získal ju za sprostredkovanie rokovaní medzi Izraelom a Palestínčanmi. 1954 - Najvyšší súd USA vyhlásil rasovú segregáciu v školách za protiústavnú. 1955 - Černošku Rosu Parkerovú zatkli, pretože odmietla pustiť v autobuse sadnúť belocha. Dôsledkom bol ročný bojkot verejnej dopravy v Montgomery (štát Alabama) zo strany Afroameričanov a následné zrušenie oddelených priestorov pre černochov v dopravných prostriedkoch. - V newyorskej Metropolitnej opere ako sólistka prvýkrát vystúpila speváčka tmavej pleti - Marian Andersonová. 1957 - Do mesta Little Rock v Arkansase museli povolať federálnu armádu, aby zabezpečila zákonom zaručený vstup černošských študentov do budovy strednej školy. 1958 - Kanaďan Willie O'Ree sa stal prvým černošským hokejistom v kanadsko-americkej NHL. 1963 - Černošský pastor Martin Luther King predniesol reč známu ako "Mám sen". Nasledujúci rok získal Nobelovu cenu za mier. - Sidney Poitier sa stal prvým černochom, ktorý získal filmového Oscara v hereckej kategórii. 1964 - Zavraždili Malcoma X, jedného z vplyvných vodcov černošského hnutia za rovnoprávnosť. 1966 - Robert Clifton Weaver bol vymenovaný za tajomníka ministerstva bývania a mestského rozvoja. Stal sa tak prvým černošským členom americkej vlády. 1967 - Za sudcu Najvyššieho súdu USA prvýkrát vymenovali Afroameričana - Thurgooda Marshalla. 1968 - Zavraždili Martina Luthera Kinga. 1983 - Kozmonaut Guion Bluford sa ako prvý Afroameričan dostal do vesmíru. 1990 - Douglasa Wildera zvolili za guvernéra štátu Virgínia a stal sa tak prvým zvoleným černošským guvernérom vôbec. 2001 - Colina Powella vymenovali za prvého amerického ministra zahraničia tmavej pleti. 2005 - Condoleezza Riceová sa stala prvou ministerkou zahraničia USA tmavej pleti. 2008 - Barack Obama ako prvý Afroameričan vyhral prezidentské voľby v USA. čtk