MOSKVA.
Informovala o tom právna zástupkyňa príbuzných obetí Anna Stavickaja. Advokátka súčasne naznačila, že sa zrejme obrátia s podnetom na Európsky súd pre ľudské práva so sídlom v Štrasburgu.
Už skôr jeden z obvodných moskovských súdov odmietol rehabilitáciu obetí katynskej masakry, dnešný verdikt súdu ponechal v platnosti rozhodnutie prvostupňového súdu.
Ruské oficiálne miesta medzičasom nepopierajú fakt, že v Katyni došlo svojho času k likvidácii asi 20.000 príslušníkov poľských ozbrojených síl. Tejto tristnej kapitole poľsko-ruských novodobých dejín venoval svoj najnovší film aj kultový poľský režisér Andrzej Wajda, ktorý snímkou Katyň postavil na sklonku svojho života umelecký pamätník svojmu otcovi, jednému zo zmasakrovaných.
Katyň je obec ležiaca v Smolenskej oblasti na území súčasnej Ruskej federácie. V lesoch v jej okolí došlo začiatkom roka 1940 k masovej likvidácii tisícok príslušníkov poľských ozbrojených síl a inteligencie jednotkami sovietskej NKVD. Po objavení masových hrobov obetí v roku 1943 príslušníkmi Wehrmachtu došlo k prerušeniu kontaktov medzi poľskou exilovou vládou v Londýne a bývalým ZSSR. Masaker sa stal predmetom nacistickej propagandy, avšak Stalinovo sovietske vedenie popieralo akúkoľvek zodpovednosť za túto udalosť a obvinilo z masakry fašistov.
Až v období prebiehajúcej perestrojky a glasnosti dal Michail Gorbačov definitívne najavo, že zodpovednosť za udalosti v Katyni nesie niekdajší ZSSR, čo však nástupnícke štáty sovietskeho impéria neprevzali.
Až do súčasnosti tak masakra v Katyni zaťažuje bilaterálne poľsko-ruské vzťahy.