Zomrel presne 48 hodín a sedem minút po prezidentovi Johnovi F. Kennedym. Mal naňho strieľať z knižného skladu a ťažko ho zraniť. Potvrdilo to niekoľko vyšetrovacích komisií. Napriek tomu mnohí tvrdia, že v atentáte na Kennedyho je veľa nezodpovedaných otázok. Konšpiračné teórie zaplavujú médiá, internet, píšu sa o nich knihy. Zabil Lee Harvey Oswald Kennedyho sám? Bola to skupina, v ktorej bol Oswald? Jasné je iba, že samotného Oswalda tiež zabili. Včera od jeho smrti uplynulo 45 rokov.
Lee Harvey Oswald bol vždy farbistou postavou. Problémy s ním boli už od detstva - ako dieťa napríklad napadol nožom manželku svojho polovičného brata Pica a jeho matku. Zato sa na tri týždne ocitol v psychiatrickom ústave.
Fascinovaný komunizmom
Už ako stredoškolák mal byť očarený systémom v Sovietskom zväze, hoci správy o tom, že už vtedy mohol študovať marxistickú literatúru, sa ukázali ako nepodložené. V každom prípade sa ako sedemnásťročný pridal k americkej námornej pechote. Vtedy tiež preukázal svoj temperament. Pred vojenským súdom bol dvakrát: keď sa ilegálne držanou zbraňou nechtiac postrelil a druhýkrát, keď napadol seržanta, ktorý ho do vojenskej basy dostal.
Aj v námornej pechote sa zaoberal Moskvou a čítal komunistické noviny. Vojaci ho preto prezývali Oswaldkovič. Naučil sa základy ruštiny a dokonca podstúpil námornícku skúšku – s nie príliš dobrým výsledkom. Nakoniec sa rozhodol z vojska odísť, vymyslel si na to ako dôvod chorú matku. Pustili ho.
Cesta do ZSSR
Na cestu do vysnívaného Sovietskeho zväzu sa vybral ako devätnásťročný. Odložil si pár dolárov zo žoldu a prihlásil sa na miestne univerzity, aby sa dostal k vízam na starý kontinent.
Najskôr loďou do Francúzska, potom do Británie a priamym letom do fínskych Helsínk. Odtiaľ to mal do červenej Moskvy iba na skok. Vzdal sa svojho amerického občianstva, a chcel sa dostať k tomu sovietskemu. Ani Rusi ho však nevítali s otvorenou náručou. Nakoniec skončil vo fabrike v bieloruskom Minsku, kde zistil, že hoci má sociálne istoty, veľmi zábavné to tam nie je. Pred odchodom späť do USA sa ešte stihol oženiť so študentkou farmácie Marinou Prusakovou.
V roku 1963, už späť v Amerike, sa usadil v Texase, kde sa stretával aj s protikomunistickými ruskými imigrantmi, no čoskoro začal koketovať s totalitnými režimami. Cez Mexiko sa chcel dostať na Kubu.
Atentát na Kennedyho
Prišla však Kennedyho návšteva. V Dallase si mal Oswald v miestnej tlači prečítať o Kennedyho ceste, podrobnej trase jeho sprievodu a naplánovať atentát. Osudný deň prišiel 22. novembra 1963, bola polhodina po poludní.
Oswald zamieril svojou puškou na prezidenta zo šiesteho poschodia knižného skladu. Kennedy zomrel, texaský guvernér John Conally Connally bol ťažko zranený.
Podľa správy Warrenovej komisie, ktorá atentát na prezidenta vyšetrovala, polícia dokonca Oswalda stretla, keď 90 sekúnd po vražde schádzal zo skladu. Vtedy ho však nezadržala, myslela si, že ide o nevinného zamestnanca obchodu. O pár minút mal však zastreliť aj policajta - J.D. Tippita.
Z miesta činu unikal Oswald verejnou dopravou, nakoniec sa ukryl v kine. Tam ho po potýčke s policajtmi aj zatkli. Vypočúvali ho, k ničomu sa nepriznal. Keď ho prevážali z väzby na policajnej stanici do väzenia, sám sa stal obeťou atentátu.
Zastrelil ho manažér nočného klubu Jack Ruby. Tvrdil, že chcel ušetriť bývalú prvú dámu Jackie Kennedyovú bolestivého súdneho procesu s Oswaldom. Tým však stál za vytvorením legendy a ďalších konšpirácií.
Konšpiračné teórie
Hoci prvá komisia aj policajné vyšetrovania hovorili, že Oswald konal na vlastnú päsť, kongresová komisia neskôr v roku 1979 vyhlásila, že išlo o širšiu konšpiráciu. Nebola konkrétna - konšpiračné teórie tak dostali živnú pôdu.
Podľa nich za Kennedyho atentátom stála americká centrálna banka Fed, Ústredná spravodajská služba CIA či FBI, alebo išlo o dielo sovietskych špiónov z KGB; prípadne budúceho prezidenta, vtedy ešte viceprezidenta Lyndona Johnsona. Nikdy však nejestvovali reálne dôkazy potvrdzujúce tieto hypotézy.
Legenda však vznikla, veď prieskum ABC News pred piatimi rokmi ukázal, že až sedemdesiat percent Američanov verí, že išlo o rozsiahlu konšpiráciu a nie iba skutok Leeho Harveyho Oswalda.
narodil sa 18. októbra 1939, slúžil v americkej armáde
obdivoval Sovietsky zväz a vzdal sa občianstva USA
22. novembra zavraždil amerického prezidenta J. F. Kennedyho
zomrel 24. novembra 1963, zastrelil ho Jack Ruby