PRAHA.
Klaus to vyhlásil v predvečer zasadania Ústavného súdu ČR, ktorý má rozhodnúť, či Lisabonská zmluva neodporuje českej ústave.
Podľa českého premiéra krok prezidenta Klausa je legitímny a predseda kabinetu mu údajne aj rozumie. Podobný krok ako Klaus môže urobiť aj prezident Poľska, domnieva sa Topolánek.
"Myslím si, že to nie je postoj, ktorý nebolo možné očakávať, a dokonca svojím spôsobom je aj logický. Domnievam sa, že podobný prístup bude mať aj poľský prezident. (Prezident ČR) tento nástroj má a ja mu rozumiem. Či to bude, alebo nebude komplikovať našu situáciu? Ja sa nedomnievam, pretože ten krok je legitímny. Ak Íri skutočne vyriešia svoj vnútorný problém spôsobom, ktorý bude korektný a bude znamenať zmenu ich (zamietavého) národného stanoviska k ratifikácii Lisabonskej zmluvy, tak potom, prezident, ako som to pochopil, svoj podpis v žiadnom prípade nevylúčil," vysvetlil premiér Topolánek.
V Brne bude aj Klaus
V Brne, kde bude ústavný sud v utorok rozhodovať, budú proti sebe stáť aj Klaus a vicepremiér Alexander Vondra. Účastníkom verejného pojednávania pred ústavným súdom, ktoré má dať odpoveď, či Lisabonská zmluva neodporuje českej ústave, je totiž tak hlava štátu, ako aj vláda. Kým Klaus tvrdí, že Lisabonská zmluva je v rozpore s ústavou hneď v niekoľkých článkoch, vláda si myslí opak.
Paradoxom však je, že na ústavný súd sa obrátila samotná vládna ODS, respektíve veľká skupina jej senátorov, ku ktorým sa pripojilo aj niekoľko senátorov z iných strán.
"Nemám dôvod byť ďalším z Európanov, ktorí tlačia na Írsko. Jednoducho, bez írskej zmeny stanoviska žiadna Lisabonská zmluva nemôže byť," vysvetlil dnes Klaus dôvod, prečo bude s podpisom vyčkávať.
O Lisabonskej zmluve mal Ústavný súd ČR rozhodovať už 10. novembra, ale na žiadosť prezidenta súd pojednávanie odložil na 25. novembra. Klaus to vtedy zdôvodnil svojou zaneprázdnenosťou a dvoma zahraničnými cestami. Podľa niektorých politikov to však zo strany prezidenta bola iba zámienka.