ABÚ ZABÍ. Britský minister zahraničných vecí David Miliband v pondelok vyhlásil, že iránsky jadrový program predstavuje bezprostrednú hrozbu pre Blízky východ a zvyšok sveta. Vyjadril sa tak niekoľko dní po tom, ako Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) vo svojej správe konštatovala, že preverovanie sporného programu "uviazlo na mŕtvom bode".
"Jadrový Irán by uštedril rozhodujúci úder tým, ktorí sa snažia o mierové riešenia problémov v regióne," povedal Miliband na konferencii o jadrovej energii v Perzskom zálive, ktorá prebiehala v metropole Spojených arabských emirátov Abú Zabí. Británia, podobne ako Spojené štáty americké a mnohé ďalšie západné krajiny, obviňujú Irán, že skutočným účelom jeho jadrového programu je vývoj zbraní. Podľa Milibanda má Irán jasnú voľbu: "Môže spolupracovať a zastaviť svoje obohacovanie (uránu) alebo pokračovať v terajšej ceste smerujúcej k budúcnosti konfrontácie a izolácie." Miliband tvrdí, že krajiny Perzského zálivu Iránu ponúkli "seriózne podnety pre spoluprácu", ak sa vzdá sporného obohacovania uránu, ktoré by mohlo slúžiť na výrobu jadrových zbraní.
Irán výroky britského ministra odmietol a za najväčšiu hrozbu pre Blízky východ označil svojho úhlavného nepriateľa Izrael. "Ak by v Británii vykonali prieskum verejnej mienky, väčšina ľudí by potvrdila, že sionistický režim, Izrael, je hlavnou hrozbou pre región," citovala iránska oficiálna tlačová agentúra hovorcu ministerstva zahraničných vecí Hasana Kaškávího.
MAAE vo svojej minulotýždňovej správe konštatuje, že pri preverovaní iránskeho jadrového programu nenastal žiadny významnejší pokrok, čo pripisuje nedostatočnej spolupráci zo strany Teheránu. Irán musí podľa agentúry objasniť, "do akej miery sú informácie zahrnuté v príslušných dokumentoch pravdivé". "Irán musí agentúre poskytnúť informácie, ktoré podporia jeho tvrdenia, a musí tiež umožniť prístup k dôležitej dokumentácii," píše sa v správe MAAE. Inak agentúra nebude schopná potvrdiť, že v Iráne neexistujú nukleárne aktivity a materiály.