UŽHOROD. Informoval o tom podpredseda rady Myhajlo Martyn na stránkach víkendového vydania periodika Novyny Zakarpatťa.
Ako zdôraznil, otázky súvisiace s územnou autonómiou nepatria do kompetencie Zakarpatskej oblastnej rady - podobne ako autonómia Krymu, o ktorej rozhodoval tiež ukrajinský parlament.
Politik súčasne navrhol rusínskym organizáciám, aby prestali, ako povedal, "s detskými hrami s pojmom územnej autonómie". Zakarpatská Ukrajina "nikdy nebude Rusínskou autonómnou, oblasťou, pretože Ukrajinu nemožno rozdeliť na autonómie," konštatoval.
Myhajlo Martyn pripomenul, že vlaňajšie uznanie Rusínov ako národnosti bolo zo strany Zakarpatskej oblastnej rady iba politickým gestom, ktoré nemá žiadne politické dôsledky.
Výzva delegátov spoločného fóra tzv. Sojmu zakarpatských Rusínov a Národnej rady zakarpatských Rusínov, ktorí v prípade nesplnenia požiadavky pohrozili vyhlásením samostatnej republiky Rusínov, vyvolala na Ukrajine pobúrenie.
Delegáti kongresu prijali uznesenie o obnovení republiky Podkarpatská Rus, ktorá vznikla 22. novembra 1938. V zmysle tohto rozhodnutia by však k vyhláseniu samostatného štátu Rusínov došlo iba v prípade, že kompetentné ukrajinské orgány nevyhovejú uvedenej požiadavke, ktorá je údajne v súlade s výsledkom referenda z roku 1991, keď sa za autonómiu vyslovilo 78 percent občanov.
Najvyšší predstaviteľ Sojmu zakarpatských Rusínov Dimitrij Sidor súčasne pre médiá uviedol, že uznesenie kongresu o samostatnej štátnosti zakarpatských Rusínov by nadobudlo platnosť okamžite v prípade:
- vyhlásenia výnimočného stavu ukrajinskými orgánmi;
- prenasledovania alebo represálií voči rusínskym aktivistom;
- pokusu o zmenu územno-samosprávnej jednoty príslušnej oblasti;
- pokusu ukrajinských nacionalisticko-teroristických skupín o okupáciu územia.
O dva dni neskôr sa Sidor nechal počuť, že Rusíni nie sú ani Gruzínskom, ani Podnesterskom, a veria, že Ukrajinci sa s nimi rozídu tak pokojne, ako Česi a Slováci.