TBILISI. Gruzínsko si v nedeľu pripomína piate výročie takzvanej ružovej revolúcie, ktorá vyniesla k moci súčasného prozápadného prezidenta Michaila Saakašviliho. Tohtoročné jubileum v krajine zatienil nedávny konflikt s Ruskom, ktorý zneistil jej budúcnosť, ako aj klesajúca popularita Saakašviliho vlády v dôsledku vojny a predošlých zásahov proti opozícii. Podľa očakávaní budú oficiálne oslavy skromné, pričom je ako jediné podujatie naplánovaný koncert v budove tbiliskej opery. Priaznivci opozície medzitým plánujú demonštráciu pred sídlom televíznej stanice Imedi, ktorú donútili prerušiť vysielanie v rámci potlačenia minuloročných opozičných protestov. Účastníci budú požadovať vypísanie predčasných parlamentných a prezidentských volieb, ktoré by sa mohli uskutočniť na jar.
Saakašvili v predvečer výročia vyzval Gruzíncov, aby sa rovnako ako počas revolúcie zjednotili a postavili sa "nebezpečnej hrozbe" zo strany Ruska. "Boli sme napadnutí pre úspech z posledných piatich rokov. Bola to posledná výzva impéria proti nám," povedal v sobotňajšom televíznom príhovore. "Ešte nikdy sme nečelili takej nebezpečnej hrozbe. Potrebujeme silu a jednotu. Musíme veriť v budúcnosť a byť odvážni. Namiesto oslavovania musíme zajtra ukázať jednotu, ako sme to urobili 23. novembra 2003," dodal. Saakašvili čelí čoraz väčšej kritike v súvislosti s augustovým konfliktom, keď sa Tbilisi pokúsilo násilne prevziať kontrolu nad separatistickou provinciou Južné Osetsko a vyvolalo tak inváziu ruských vojsk. Snahy prezidenta oživiť gruzínsku ekonomiku a integrovať krajinu do Severoatlantickej aliancie a Európskej únie sú tak napriek podpore zo strany Západu ohrozené.
Počas ružovej revolúcie v novembri 2003 ulice Tbilisi zaplnili desaťtisíce ľudí protestujúcich proti výsledkom parlamentných volieb, v ktorých zvíťazili spojenci vtedajšieho prezidenta Eduarda Ševardnadzeho. Dlhoročný líder odstúpil 23. novembra po tom, ako demonštranti pod vedením Saakašviliho obsadili parlament.